Lokale bibliotekarer guider til vinterens læsning

Biblioteket anbefaler romaner der gør indtryk.Foto: Sønderborg Kommune

Biblioteket anbefaler romaner der gør indtryk.Foto: Sønderborg Kommune

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

Biblioteket inviterer til arrangementer, hvor tre lokale bibliotekarer anbefaler de romaner fra de seneste år, som har gjort størst indtryk på dem. Det sker mandag den 2. februar i Gråsten, tirsdag den 3. februar i Nordborg og onsdag den 4. februar i Sønderborg.

De tre bibliotekarer, Morten Raarup Jørgensen, Anne Nygaard Skødt og Hanne M. Sørensen, har fokus på deres egne læseoplevelser frem for bestsellere, når de kommer med forslag til, hvad man kan læse i vintermånederne.

“Vi læser virkelig mange bøger i løbet af et år, og nogle af dem bliver bare hængende. Dem har vi lyst til at dele – også dem, man måske ikke lige støder på i boghandlens vindue”, fortæller de tre bibliotekarer.

Artiklen fortsætter under annoncen

Anbefalingerne spænder bredt, og publikum kan se frem til anbefalinger af vidt forskellige genrer og temaer. Målet er at give publikum inspiration til læsning i de kolde og mørke måneder, der er højsæson for fordybelse, varme tæpper og gode læseoplevelser.

Det er gratis at deltage i arrangementerne, og der skal hentes billetter via Bibliotekets hjemmeside – de finder sted mandag den 2. februar 2026 klokken 16:30 på biblioteket i Gråsten, tirsdag den 3. februar klokken 16:30 på biblioteket i Nordborg samt onsdag den 4. februar klokken 11:00 på biblioteket i Sønderborg og igen klokken 16:30 også i Sønderborg.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...