E-Sim Racing Event rammer Sønderborg i vinterferien

Topmoderne E-Sim racing-simulatorer klar i Borgen Shopping. Arkivfoto

Topmoderne E-Sim racing-simulatorer klar i Borgen Shopping. Arkivfoto

DET SKER Skrevet af: Louise Sahl Simonsen

I vinterferien kommer det vildeste og hurtigste E-Sim motorsports-event til Sønderborg med fart, konkurrence og masser af ægte løbsstemning. Det sker torsdag den 12. februar og fredag den 13. februar i Borgen Shopping.

Det bliver en intens og professionel racing-oplevelse, når E-Sim Racing Event rykker ind og forvandler området i Borgen til et ægte motorsports-univers. Publikum får mulighed for at opleve to topmoderne, professionelle e-racing-simulatorer, som er bygget til at give en realistisk og intens køreoplevelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

I simulatoren kan man køre i lynhurtige biler på internationale baner, konkurrere mod venner og familie, og køre mod uret eller direkte mod hinanden. Publikum kan følge tider og placeringer på et timeboard, hvor alt vises live som i et rigtigt racerløb.

E-Sim Racing Eventet er ikke spil, men derimod ægte sim-racing-simulatorer, som bruges af professionelle kørere i hele verden. Det er Vores Sønderborg og Borgen Shopping, der står bag eventet.

Eventet finder sted torsdag den 12. februar og fredag den 13. februar 2026, begge dage fra klokken 12:00 til 16:00, på nederste butiksetage ved BR-butikken i Borgen shopping i Sønderborg. Alle er velkomne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...