FV26: Kirkeklokkerne ringede valgkampen ind ved Sct. Marie Kirken

Garvede kræfter og unge håb tog kampen om hegnet ved Sct. Marie Kirken

Garvede kræfter og unge håb tog kampen om hegnet ved Sct. Marie Kirken

28. februar 2026 FV26 Skrevet af: Lise Kristensen

Hvis gråvejret skulle varsle stemningen for den kommende folketingsvalgkamp, tegnede det en dyster kulisse lørdag middag i Sønderborg. Alligevel lod hverken fugt i luften eller tunge skyer de politiske kræfter blive hjemme, da startskuddet lød præcis klokken 12:00.

Klokkerne bimlede fra Sct. Marie Kirken, hvor et begravelsesfølge bevægede sig gennem byen side om side med kulørte valgplakater, der én efter én blev vendt rigtigt. De garvede havde forberedt sig.

Plakaterne hang allerede to og to med bagsiden udad. Da middagsklokkerne lød, var det blot at dreje dem på plads. Blandt andet Venstre havde gjort klar på den måde.

Artiklen fortsætter under annoncen

De første på kirkepladsen var folketingsmedlem gennem 18 år, Benny Engelbrecht fra Socialdemokratiet, og hans hjælper Ismael Ibo og kort efter stødte flere partier til. Venstre, Socialistisk Folkeparti, Liberal Alliance, Enhedslisten og Det Konservative Folkeparti markerede alle, at valgkampen nu er i gang.

”Jeg har prøvet det nogle gange før”, sagde Venstres tidligere mangeårige folketingsmedlem og minister Ellen Trane Nørby, der sammen med datteren Vigga stripsede plakater op med partifællen Phillip Kjær Luscombe, Venstres spidskandidat i Sønderborgkredsen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hos Socialdemokratiet handlede det ikke kun om ansigter. Ud over at hænge plakater op med sit eget billede slog partiet også et slag for Lilleskolen med 14 børn i de yngste klasser. En politisk kombattant klandrede det socialdemokratiske folketingsmedlem for, at så små klasser er der ikke plads til i folkeskolen.

”Er I så også utilfredse med, at vi vil investere i forbedringer af folkeskolens rammer”, sagde Benny Engelbrecht, der er i gang med sin sjette valgkamp.

Meningsmålinger, der ikke just smiler til den siddende midterregering, lader ikke til at bringe den rutinerede politiker ud af kurs. Garvede folk på tinge ved, at tre en halv uges valgkamp kan vende op og ned på det meste, og at nye konstellationer kan brygges sammen, når vælgernes dom har lydt.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hos SF er Karina Lorentzen Dehnhardt spidskandidat i Sydjyllands Storkreds under overskriften ‘Girl-Power på Borgen’. I Sønderborgkredsen stiller Timm Bøttger op som spidskandidat med byrådsmedlem Susanne Posselt længere nede på listen. Hun var også ude med strips og plakater.

Liberal Alliance’s Kim Agerley mødte op med trappestige og håndværkertøj og hængte plakater op med teksten ‘Sæt hak ved Klakk’, hvormed menes 35-årige Frederik Klakk fra Hørup. De Konservative bød ind med grønne plakater med deres spidskandidat Christina Foldager.

Artiklen fortsætter under annoncen

Midt i det hele opstod der en diskussion om, hvor tæt på et lyskryds plakaterne må hænge. De unge fra Liberal Alliance rykkede deres blå plakater et stykke længere hen ad rækværket, og der var god plads endnu. Langt fra alle hegnsmetre var taget i brug over middag, og så vidt vides, var der heller ingen, der snød nævneværdigt med tidspunktet klokken 12:00.

Hvor meget det hele hjælper, er der ingen, der ved. Men intet skal være uprøvet i bestræbelserne på at vinde vælgernes gunst og sikre sig en af Folketingets 189 pladser den 24. marts.

Artiklen fortsætter under annoncen

Bilister, begravelsesfølge og forbipasserende fulgte optrinnet med en vis undren, indtil erkendelsen bredte sig.

”Vi ved godt, hvad vi stemmer på. Det bliver rød blok og det bliver der ikke rokket ved”, sagde to ældre herrer, der med overbærende smil fulgte kampen om hegnsmetrene foran Marie Kirken fra den anden side af vejen.

4. juni 2026 DET SKER, Erhverv, Nordborg

Brand- og redningsevent med hverdagens helte, politihunde og bamsehospital

4. juni 2026 DET SKER

Hele familien kan opleve et bamsehospital og møde hverdagens uniformerede helte, når Universe inviterer til en dag fyldt med action, i forbindelse med at de afholder deres store brand- og redningsevent. Det sker lørdag den 6. juni i Universe Science Park. Til eventet kan man møde brandfolk, ambulancereddere og politibetjente og få en snak med […]

Læs mere...