Sydbank Fonden vil være med til at hjælpe unge med at finde aktiviteter og fællesskaber

GOTO Sønderborg er ved at udvikle en ny app for unge. Privatfoto

GOTO Sønderborg er ved at udvikle en ny app for unge. Privatfoto

26. marts 2026 Erhverv Skrevet af: Sissel Vinther

GOTO Sønderborg har fået en donation på 100.000 kroner fra Sydbank Fonden, og pengene skal bruges på at gøre det lettere for unge at finde vej ind i fritidslivet i Sønderborg. Målet er at samle flere af de muligheder, der allerede findes, så de bliver nemmere at få øje på og nemmere at bruge.

Donationen går til udviklingen af et nyt fritidsunivers i appen ComeUnity, som bliver en del af GOTO Sønderborgs digitale platform for unge mellem 18 og 35 år, hvor brugerne kan finde alt fra foreninger og sportsaktiviteter til studiejobs, boliger, events og rabatordninger samlet ét sted, så det bliver lettere at få overblik over byens tilbud.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Fritidslivet spiller en vigtig rolle, både i forhold til motion, sundhed og det at høre til i byen. Derfor er vi glade for at kunne støtte GOTO Sønderborgs arbejde”, siger Dorthe Lykke Jørgensen, på vegne af Sydbank Fonden, i en pressemeddelelse.

Der er også et særligt fokus på de internationale unge, som kommer til Sønderborg for at studere eller arbejde. Tanken er, at det skal være lettere for dem at finde rundt i de mange muligheder og blive en del af aktiviteter og sociale sammenhænge i byen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er vigtigt for udviklingen af området, at der er gode fællesskaber og aktiviteter, som gør det attraktivt og sjovt at være ung i Sønderborg”, siger Bente Holm Skylvad fra Sydbank.

Hos GOTO Sønderborg peger direktør Tanja Have på, at støtten giver mulighed for at føre idéerne videre og lave løsninger, som unge rent faktisk kan bruge i deres hverdag. Samtidig skal appen gøre det lettere at få øje på det, Sønderborg allerede rummer.

“Med støtten får vi endnu bedre muligheder for at gøre det nemt for unge at finde deres plads i byen”, siger Tanja Have.

Artiklen fortsætter under annoncen

ComeUnity bliver lanceret i starten af april 2026, og appen skal samle en række tilbud til unge i Sønderborg.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...