Sundheds- og træningsekspert Marina Aagaard holder foredrag under titlen ’Kan du gå dig i form?’, og sætter fokus på gang, sundhed og myten om 10.000 skridt. Det sker mandag den 20. april på Biblioteket Hørup.
Foredraget handler om gang, der er en af de mest populære og tilgængelige motionsformer, som mange bruger til at koble af, få frisk luft og bevæge sig mere i hverdagen. Der bliver svaret på spørgsmål om, hvorvidt man virkelig kan gå sig i form og hvor meget man skal gå, før det gør en forskel.
Med et blik på den nyeste forskning vil Marina Aagaard tale om sundhed, energiforbrug, vægttab, motivation og den velkendte regel om 10.000 skridt om dagen – og at flere daglige skridt hænger sammen med bedre sundhed, men at nye studier viser, at man kan få gavn af lavere niveauer.
Marina Aagaard er forfatter, blogger, tidligere landstræner i aerobic-gymnastik og lektor på Aalborg Universitet. Hun har skrevet mere end 30 bøger om træning og sundhed, og hun er faglig ansvarlig for motion og fitness på Lex – Danmarks Nationalleksikon.
Kan du gå dig i form? henvender sig til alle, der gerne vil bevæge sig mere, men som ikke nødvendigvis kan se sig selv som løbere eller fitnessudøvere. Marina Aagaard vil præsentere forskellige gangformer, som for eksempel fitness walking og mindful gang, så alle kan være med.
Foredraget finder sted mandag den 20. april 2026 klokken 19:00 på Biblioteket Hørup, Knøs Gård i Hørup. Alle er velkomne, og billetter kan købes på bibliotekets hjemmeside.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.


















