Regionen anerkender de fleste lønkrav fra tidligere BIOS-ansatte

Arkivfoto

Arkivfoto

9. januar 2017 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Region Syddanmark har nu gennemgået og behandlet anmeldelser om bagudrettede lønkrav fra BIOS-tiden. Regionen anerkender over 70 procent af kravene.

Medarbejdere, der i dag er ansat i Ambulance Syd og som har anmeldt bagudrettede lønkrav fra BIOS-tiden til Region Syddanmark, får nu svar på, hvor meget Region Syddanmark anerkender og udbetaler. Det drejer sig om 489 sager.

Koncerndirektør i Region Syddanmark, Rikke Vestergaard, siger i en pressemeddelelse:

“Regionsrådet har besluttet, at anerkende alle berettigede og dokumenterede krav, og derfor er jeg også rigtig glad for, at vi nu er klar med en afgørelse. Det har været en stor opgave at gennemgå og behandle alle sagerne, for de er hver især komplekse – men nu er vi igennem dem og senest på torsdag får medarbejderne svar på, hvordan de står”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Krav for flere end 47 millioner kroner

Region Syddanmark har modtaget bagudrettede lønkrav for cirka 66 millioner kroner – heraf anerkender regionen krav for over 47 millioner kroner, svarende til mere end 70 procent.

Ud af de 47 millioner udgør krav om feriepenge og afspadsering cirka 28 millioner kroner. Da medarbejderne i dag er ansat i Ambulance Syd, videreføres krav om afspadsering og feriepenge som afspadsering og ferie til afholdelse.

Samlet set har regionen anerkendt krav for 19 millioner kroner til udbetaling. Tilgodehavender udbetales snarest.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er imidlertid også medarbejdere, der bliver mødt af krav om tilbagebetaling, fordi de har fået udbetalt acontobeløb, som overstiger deres krav. Tilbagebetalingen vil blive modregnet på afspadseringskontoen eller efter aftale.

Regionen har ikke anerkendt udokumenterede krav.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...