Sønderborg Salgs- og Reklameforening uddeler hvert år Galocheprisen. Den gives til en person, der gør en forskel i Sønderborg-området. En person, der er med til at udvikle området og sætte det på landkortet. Om det er inden for kunst, kultur, erhverv, markedsføring eller noget helt femte er underordnet.
Galoche Prisen 2023 gik til Better Energy, der er et energiselskab, som skaber ny grøn strøm ved at designe, udvikle, finansiere, bygge, drifte og eje storskala solcelleparker i Danmark og i udlandet, skriver foreningen i en pressemeddelelse.
”Better Energy i Sønderborg er et rigtig godt eksempel på, at rejsen mod solen er en mulig rejse. Det hele startede i 2010 da Nicolai Faaborg Andresen og Lars Skadhauge Thomsen arbejdede på LINAK og blev projektansvarlige på virksomhedens solcellepark. De var dygtige og sprang ud som selvstændige i 2012 og grundlagde AT Solar”, siger Bastian Dreier Jessen, formand for Sønderborg Salgs- og Reklameforening, om begrundelsen for valget.
”Forretningen tog hurtigt fart og mange solceller blev smidt på tagene i omegnen og firmaet voksede hastigt til 30 ansatte. Efter flere års tæt samarbejde blev AT Solar i september 2018 fuldt integreret i Better Energy, der i dag er der ca. 110 ansatte i Sønderborg-virksomheden og 430 i hele Danmark”.
Better Energy er også meget synligt i selve Sønderborg, hvor firmaet ikke alene har overtaget den tidligere Falck-station på Fynsgade og givet stedet en opdatering. Over for domicilet, på Jyllandsgade 26, er der opført en grøn el-tankstation, der blev indviet i juni 2023. Og den 5. oktober indviede Better Energy sin R&D-solcellepark, TRIBE i Sønderborg, og slog dørene op for er et af Europas største testanlæg for solenergi.
”En ting er vilje, ambitioner og hårdt arbejde – men vi var aldrig kommet hertil uden alle de sindssygt dygtige og gode medarbejdere i hele Better Energy”, sagde Nicolai Faaborg Andresen fra Better Energy i forbindelse med overrækkelsen af prisen.




















