Det har længe været et ønske fra foreningen bag Als-Fynbroen, at politikere fra Sønderjylland, regionen og Fyn går ind i arbejdet på at få en fast forbindelse mellem Als og Fyn.
“Vi havde et møde om en politisk styregruppe med Stephan Kleinschmidt tilbage i januar og nu kommer der endelig politikere på banen”, siger Erling Lundsgaard fra bestyrelsen i broforeningen.
“Og vi siger selvfølgelig tak til Stephan Kleinschmidt”.
Ingen pause
Det betyder ikke, at bestyrelse og medlemmer i foreningen bare skal aidde og vente på at politikerne finder ud af et eller andet.
“Der skal stadig arbejdes på at skaffe medlemmer. Jo flere medlemmer jo større vægt får vores ord på Christiansborg”, siger Erling Lundgaard til SønderborgNyt.
“Vi lægger ud med nogle såkaldte ambassadørmøder og det første bliver i Nordals Idrætscenter kl. 19.30 den 25. juni”, siger Erling Lundsgaard og nævner at der i aprilkom 40 nye medlemmer.
Ambassadørmødet i Sønderborg er planlagt til august.
For bare 100 kroner kan du melde dig ind i foreningen HER