Der bliver skruet op for både grin og genkendelige toner, når Anders Bircow og Thomas Eje igen står side om side på scenen den 26. februar . Publikum kan forvente en aften, hvor tempoet er højt, og hvor både nye indslag og klassiske øjeblikke får lov at fylde når showet ‘Her er de 2 andre’ ruller over scenekanten, hvor de to rutinerede entertainere lægger op til en festlig aften.
I forestillingen ‘Her er de 2 andre’ blander Anders Bircow og Thomas Eje helt nye numre med højdepunkter fra deres mange år i Linie 3. Det er både et kærligt tilbageblik på 40 års samarbejde og en nutidig opdatering, hvor de to stadig leger med roller, stemmer og musikalske overraskelser.
Der bliver blandt andet plads til Anders Bircows parodi på Gulddreng og til, at Thomas Eje giver sit bud på Billie Jean spillet på mandolin.
Kapelmester Mikkel Gomard er med på scenen og fungerer som makker og medspiller. Sammen råder de over 15 forskellige instrumenter, som bliver taget i brug undervejs.
‘Her er de 2 andre’ spiller torsdag den 26. februar 2026 klokken 20:00. Billetter kan købes via Sønderborg Teaters hjemmeside.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.
















