KL, som varetager kommunernes interesser, har netop lanceret et udspil med anbefalinger til, hvordan landets kommuner skal agere i krisesituationer. Det vækker begejstring hos borgmester Erik Lauritzen, som længe har efterlyst tydeligere rammer for kommunal krisehåndtering.
I en tid præget af internationale spændinger og trusler mod forsyningssikkerheden understreger borgmesteren behovet for en fælles national strategi.
“Vi står desværre i en usikker tid, som ikke mindst skyldes Ruslands invasion af Ukraine samt bekymringer for angreb på vores forsyningssikkerhed som fx el, som vi så i Spanien og Portugal for nogle uger siden. Derfor mangler vi klare retningslinjer for, hvordan vi sikrer borgerne bedst muligt i krisesituationer. Jeg er glad for, at KL med udspillet sætter spot på alvoren, for vi er nødt til at have svar fra Staten og Regeringen om, hvad vi skal levere i krisesituationer. Får vi udstukket rammerne, så kan vi også levere og hjælpe borgerne med at håndtere krisen”, siger Erik Lauritzen og peger især på vigtigheden af en ensartet tilgang på tværs af landets kommuner.
“Nationale retningslinjer, som alle kommuner – herunder også Sønderborg Kommune – skal rette sig efter og levere på, vil sikre nogenlunde ensartet beredskaber i hele landet, så alle borgere kan føle sig trygge i, at vi har deres ryg i krisesituationer. Det er en fælles tryghed, vi skal levere og ikke noget, vi i kommunerne selv skal vurdere beredskab på”, siger borgmester Erik Lauritzen, i en pressemeddelelse.
KL anbefaler i sit udspil, at staten giver kommunerne klare scenarier og tidshorisonter for, hvad de skal forberede sig på i krisesituationer. Derudover opfordres der til tydelig vejledning i forhold til ansvaret for sårbare borgere, så ingen lades i stikken under en krise.
Udspillet lægger også vægt på, at beredskabet skal styrkes bredt – med fokus på blandt andet krisekommunikation, civilsamfundets og erhvervslivets inddragelse, håndtering af miljøkatastrofer og etablering af beskyttelsesrum.
Samtidig skal der gennemføres flere tværgående øvelser mellem kommuner, regioner, staten og øvrige aktører. Endelig peger KL på behovet for varige midler, som kan sikre et stærkere kommunalt beredskab – både i den daglige drift, ved øvelser og inden for cybersikkerhed.





















