Venstres Claus Klaris håber på at blive genvalgt til byrådet i den kommende uge.
“Og tanken er, jeg vil arbejde videre med frivilligheden og især med fokus på idrætten”, siger Claus Klaris til SønderborgNYT.
Venstremanden ser meget gerne, at idrætten flyttes fra kulturforvaltningen og over i sundheden.
“Jeg mener, der skal være en synergi mellem idræt og sundhed, fordi bevægelse er en vigtig faktor for sundhed”, siger Claus Klaris.
Mangel på bevægelse, altså inaktivitet, giver flere helbredsmæssige problemer en både tobak og alkohol.
“De ældre skal også være med og her er idrætsforeningerne klar til at hjælpe”, siger Claus Klaris, der også er formand for Dybbøl Ungdoms- og Idrætsforening. Han fortæller videre, at der i Skærbæk er et motionshold med demente.
“Så de har også glæde af at blive rørt og det behøves ikke være et kommunalt tilbud at sørge for det”, siger han.
Idrætshallerne skal bruges bedst muligt
“Jeg ser også gerne, at det bliver sådan, at vores haltider bruges bedst muligt. Der skal laves et eller andet, så man kan booke sig ind på haltider, der bliver ledige, fordi andre melder fra”, siger Claus Klaris. Han vil også have sikret, at de forskellige foreninger husker at melde fra, når de springer en haltid eller to over.