Dansk-rumænsk forening sunget i gang af Cristian Oprea

Cristian Oprea på scenen. Foto: Ole Kæhler

Cristian Oprea på scenen. Foto: Ole Kæhler

23. august 2024 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Torsdag aften var der flere nationaliteter samlet i salen i Sønderborghus og det var en gruppe rumænere – med Mihaela Oprea i front – der havde arrangeret en aften, hvor tankerne bag en dansk-rumænsk forening blev forklaret.

Men først spillede Mihaela Oprea og nogle af kollegernefra Sønderjyllands Symfoniorkester både den danske og den rumænske nationalsang.

“Vi vil gerne møde danskere og andre nationaliteter. Vi kan lave aftener, hvor deltagere fra ét land laver noget af hjemlandets mad, får nogle til at spille og andre til at vise deres lands danse”, sagde Mihaela Oprea til dem, der var mødt.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi kan jo lægge ud med en rumænsk aften og derefter en dansk. Så får jeg chancen for at lære at danse lancier”.

Mihaela Opreas søn, Cristian Oprea, som deltog i X Factor, kom på scenen og sange de sange, som han også sang i X Factor. Efter at have sunget dem, så sagde han:

“Og det var sidste gang, jeg optrådte med de sange. Nu skal der ske noget andet. Jeg skal videre og jeg ved, hvilken vej”, sagde Cristian Oprea. Og et trin på den nye vej, som den unge mand vil følge, det blev taget med sangen Forventninger, som Malthe Rostrup og Frederik Thaae Østen har skrevet til ham.

Artiklen fortsætter under annoncen

Efter Cristian Oprea havde forladt scenen, så kunne aftenens deltagere snakke sammen, spise kage, drikke kaffe eller drinks.

Her er der billeder fra arrangementet.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...