Dansk/tysk kamp mod udnyttelse af billig arbejdskraft

Arkivfoto

Arkivfoto

1. juni 2015 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Mandag mødes danske og tyske socialdemokrater i Padborg for at markere, at der er en grænse for, hvor langt konkurrencen om løn bør gå.

Blandt de danske socialdemokrater er skatteminister, Benny Engelbrecht, medlem af Europa-Parlamentet, Christel Schaldemose og folketingsmedlem, Anne Sina. Fra tysk side kommer blandt andre Simone Lange og Birte Pauls, som er medlemmer af Landdagen i Schleswig-Holstein.

Artiklen fortsætter under annoncen

Artiklen fortsætter under annoncen

Artiklen fortsætter under annoncen

På begge sider af grænsen og mange steder i EU er arbejdsmarkedet under pres af virksomheder, der udnytter billig udenlandsk arbejdskraft. Udlændinge arbejder under usle løn- og arbejdsvilkår i både Danmark og Tyskland.

”SKAT spiller en central rolle i indsatsen mod social dumping, og i 2015 fordobles antallet af kontroller. Det er afgørende, at vi afsætter de nødvendige ressourcer til kontrol, men vi er også nødt til at arbejde endnu mere sammen med vore naboer. Jeg er oprigtigt nervøs for, at hele indsatsen mod social dumping bliver droppet, hvis de borgerlige vinder valget,” siger Benny Engelbrecht i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Det er i høj grad en fælles europæisk udfordring at bekæmpe social dumping. Strengere grænsedragninger er ikke et

brugbart våben i kampen mod den unfair konkurrence. Det er derimod et forstærket samarbejde mellem nabolandene og EU,” siger Christel Schaldemose.

 ”Der er store forskelle på de måder, vi indretter vores arbejdsmarkeder på i Tyskland og Danmark. Det skal der være plads til. Men der skal ikke være plads til, at virksomheder forsøger at udnytte forskellene”, siger Birte Pauls, landdagsmedlem for SPD.

Artiklen fortsætter under annoncen

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...