EU-kandidat John Brandt, SF, Sønderborg, skriver:
I et Europa, hvor den fri bevæglighed og fri arbejdskraft er en realitet, står vi over for nogle udfordringer på arbejdsmarkedet, herunder løndumping.
I Danmark har vi en stolt tradition for at værne om arbejdstagernes rettigheder og sørge for god løn og arbejdsforhold. Rettigheder som ikke kom let, men var resultat af mange års kamp og sammenhold.
Det er meget vigtigt, at EU fortsætter med at styrke de rettigheder og bekæmpe løndumping for at sikre, arbejdere i Europa behandles retfærdigt og med respekt. Dette kræver en fælles indsats og fælles regler på tværs af EU for at sikre, at ingen bliver snydt med deres løn og arbejdsforhold.
Løndumping skal ikke have plads i et moderne, retfærdigt og solidarisk Europa. Det skader de enkelte arbejdstagere, men svækker også hele samfundets velfærd og sammenhængskraft. Derfor er det meget vigtigt, at vi alle står sammen om at bekæmpe uretfærdigheder på arbejdsmarkedet.
Vi skal huske på, at et stærkt og retfærdigt arbejdsmarked er grundlaget for vores vidunderlige og elskede velfærdssamfund. Det er vigtigt, at Europa-Parlamentet kæmper for at beskytte arbejdstagere og sikre, at alle kan få job, hvor de føler sig trygge og værdsat.
Rigtig glædelig 1.maj

















