Debat: Sønderjysk Forsikring forlader aldrig Sønderborg?

Arkivfoto

Arkivfoto

2. juli 2015 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Jørn Thrane, kunde hos Sønderjysk Forsikring, skriver:

Sønderjysk Forsikring forlader aldrig Sønderborg.

Står der på første linje i det brev jeg modtog onsdag. Det er gode nyheder, synes jeg, som trofast kunde i selskabet.

Men glæden varer meget kort: Først lover Frank Abel og Mogens Larsen, at Sønderjysk Forsikring vil være større i Sønderborg. Er det så derfor I to herrer vil flytte 40 arbejdspladser til Åbenrå?

Efter hvad i skriver, bliver der kun 15 arbejdspladser tilbage. Vil i to herrer så ansætte flere end 25 nye medarbejdere i en filial?

Artiklen fortsætter under annoncen

Nej vel?

I skriver, at I kun har en markedsandel på 15% her i kommunen. Ja måske, men en 1/3 af jeres omsætning – nemlig 100 millioner kroner – kommer herfra kommunen. Har I glemt det?

I skriver en hel masse om alsisk DNA, og troværdighed, godt købmandskab osv. Hm, ved I hvad det betyder?

Jeg tvivler!

Hvis i havde vist, hvad det betød, så havde I ikke villet flytte hovedsædet til Åbenrå!

I kan ikke flytte hovedsædet til Åbenrå og stadig mene I har alsisk DNA!

Troværdighed og godt købmandskab.

Artiklen fortsætter under annoncen

Troværdigheden har I allerede tabt!

Den røg da i skulle bruge en måned, før i gad svare pressen og kunder!

Så sender I et brev, hvor I mener at samtlige kunder er så dumme, at vi ikke kender forskellen på en filial og et hovedsæde!aabenraa

Artiklen fortsætter under annoncen

Men der tager i fejl – og der røg det gode købmandskab. Vi kender udmærket forskellen.

Hvis I ikke har plads nok, der hvor hovedsædet ligger nu, så byg noget nyt, Sønderborg Kommune har masser af ledige erhvervsgrunde!

Jeg er sikker på, at hvis I kontakter vores borgmester, Erik Lauritzen, eller Vækstrådet, så skal I nok få hjælp til at finde en billig og god byggegrund.

Hvis hovedsædet – mod forventning – stadig flytter til Åbenrå, vil hele min familie, og mange andre tage vores arrangement med jer op til revidering.

Artiklen fortsætter under annoncen

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...