Der sker noget nyt bag døren på Restaurant Colosseum

Der sælges ud af borde og stole i restauranten. Privatfoto

Der sælges ud af borde og stole i restauranten. Privatfoto

31. januar 2026 Erhverv Skrevet af: Sissel Vinther

Restaurant Colosseum er i gang med at give restauranten et lille løft, og når der skal lægges nyt gulv, bliver der samtidig skiftet en del af inventaret ud, så rummet får et friskere udtryk, uden at stedet mister det, gæsterne kender. Det bliver stadig Colosseum, men med en indretning, der passer bedre til hverdagen.

“Det bliver med samme udtryk som nu, men når gulvet er nyt, og møblerne bliver skiftet ud, så giver det alligevel et andet præg. Det handler om at forny sig lidt hen ad vejen, så gæsterne stadig har lyst til at komme”, fortæller Ali Hassan Moussa til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ali Hassan Moussa har drevet Restaurant Colosseum sammen med sin kone, Anne Mette Egehave Jørgensen, siden 2022.

Udskiftningen handler også om tempoet i hverdagen, hvor møblerne bliver brugt mange gange på en dag og rykket frem og tilbage igen og igen. Derfor har restauranten valgt møbler, der passer bedre til den måde, stedet bliver brugt på.

“Når møbler bliver brugt så mange gange i løbet af en dag, kan man godt mærke det. De bliver rykket frem og tilbage hele tiden, og så skal der justeres igen og igen. Det bliver bare lettere i hverdagen, når det fungerer bedre”, fortæller Ali Hassan Moussa.

Artiklen fortsætter under annoncen

Samtidig betyder de nye møbler, at restauranten sælger ud af en del af det inventar, der har stået der i mange år. Det gælder blandt andet borde i massivt egetræ i flere størrelser og udendørs havestole i træ.

Der har allerede været stor interesse, og flere af møblerne er solgt, så Ali Hassan Moussa opfordrer til, at man er hurtig, hvis man vil nå at købe noget af det, der er tilbage.

Hvis man vil købe et bord eller nogle stole, skal man kontakte Restaurant Colosseum og lave en aftale om, hvad man ønsker, og hvornår det kan hentes.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...