Det kolde gys er blevet en juletradition for unge

Et koldt dyp der samler unge år efter år

Et koldt dyp der samler unge år efter år

23. december 2025 Samfund Skrevet af: Sissel Vinther

Ved Havnebadet bliver julen for mange unge markeret med et koldt dyp og varme i saunaen til Juledyp, som GOTO Sønderborg står bag. Omkring 100 unge plejer at dukke op, og det er både unge, der bor i byen, og unge der er hjemme på juleferie.

Selv om det lyder som ren vinterbadning, handler det lige så meget om at mødes med andre, uanset om man bor her til daglig eller bare er på besøg i julen.

“Det betyder meget, at der er noget at komme hjem til, som ikke bare er julefrokoster med familien. Nogle bruger det også til lige at mærke byen af, hvis de går og overvejer at flytte hertil, fordi de kan se, at der faktisk er mulighed for at få nye bekendtskaber på forhånd”, fortæller Tanja Have, direktør for GOTO Sønderborg, til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hun oplever, at det netop er blandingen af koldt gys og uformelt fællesskab, der gør, at de unge vender tilbage år efter år.

“De unge kommer, og de kommer igen. Man kan tydeligt mærke, at de hygger sig, og at stemningen er god. Der er også mange, der aldrig kunne finde på at vinterbade til hverdag, men som gør det her, fordi de er sammen med andre og får en god oplevelse ud af det”, siger Tanja Have.

For Nanna Staugaard Jørgensen og Kathrine Staugaard Jørgensen er juledyppet blevet et fast holdepunkt. De er vokset op i Sønderborg, men bor i København, og alligevel er Havnebadet blevet stedet, hvor de mødes, når de er hjemme i julen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi er begge opvokset her og har været med de sidste tre år, selv om vi bor i København nu. Vi mødes her hvert år, og det er efterhånden blevet en juletradition for os. Det er rart, at der bliver gjort noget for unge og for fællesskabet”, fortæller Nanna Staugaard Jørgensen.

Kathrine Staugaard Jørgensen oplever også, at man kan være en del af det, selv om man ikke nødvendigvis taler med alle.

“Jeg bor ikke her længere, men jeg føler stadig, at jeg kender nogen, også selv om jeg ikke taler med alle. Der er noget hyggeligt omkring det, og det kan noget andet, end hvis man bare tog alene afsted for at bade. Stemningen er god her”, siger Kathrine Staugaard Jørgensen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Lidt længere henne på broen har Inuk Iversen og Rasmus Hvingelby gjort det til en fast aftale at ses til juledyppet, efter de har været ude at løbe sammen.

“Det er blevet en juletradition for os. Vi tager en løbetur sammen og slutter af her. Det er kun andet år, vi er med, men vi når alligevel at møde flere, vi kender, og det gør det nemt lige at få sagt hej og god jul”, fortæller Rasmus Hvingelby.

Du kan se flere billeder på SønderborgNYTs Instagram.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...