Drikkevand skal koges i Ragebøl og Dybbøl by

Risiko for at drikkevandet er forurenet. Arkivfoto

Risiko for at drikkevandet er forurenet. Arkivfoto

12. september 2025 Samfund Skrevet af: Michael Kjær

Der er fundet bakterier af typen enterokker i drikkevandet i Ragebøl og Dybbøl. Der er risiko for, at drikkevandet er forurenet. Derfor anbefaler embedslægen, at beboerne i området koger vandet, før det drikkes eller bruges til madlavning.

Vandet skal koge ved 100 grader i to minutter for at dræbe eventuelle bakterierne i vandet. Hvis man bruger en elkedel, skal man give vandet to opkog med 2–5 minutters mellemrum. Vandet fra hanerne kan godt bruges til tøjvask, rengøring og lignende.

Artiklen fortsætter under annoncen

Bodil Hestbæk fra SONFOR oplyser til SønderborgNYT, er det er omkring 800 husstande der er berørt af kogepåbuddet, som vil gælde hen over weekenden og det forventes tidligst at kunne ophæves mandag, hvor der også kommer en ny opdatering – uanset om påbuddet kan ophæves eller fortsat vil gælde.

”Det er endnu for tidligt at sige noget om årsagen til bakterierne. Vi har indledt en intensiv jagt på eventuelle kilder til forureningen. Og jeg lover, at vi vil holde kunderne løbende orienteret om situationen”, siger SONFORs direktør Christian Udby, i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Der er i dag sendt en beredskabsalarm via SMS til alle berørte husstande i området, og der vil blive sendt en ny SMS, når embedslægen vurderer, at påbuddet kan ophæves. Indtil da opfordrer SONFOR alle til at følge med på deres hjemmeside, hvor der kan findes et kort over de områder, som er berørte af kogepåbuddet.

SONFOR har i dag bestilt en række nye prøver af drikkevandet, som de afventer resultatet af, da de vil vise, om kogeanbefalingen kan ophæves. Det oplyser SONFOR.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...