Skills: Emil Stenkjær Hansen fra Danfoss Power Electronics vandt DM

6. februar 2016 REGIONALT

DM i Skills i Frwedericia sluttede med en rækk Danmarksmestre, dr alle fik nogle ord med på vejen af statsminister Lars Løkke Rasmussen.

“Man bliver glad på vores lille lands vegne, når man ser jeres engagement. For vi skal jo leve af jer,” sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen.

.

.

Listen over dette års Danmarksmestre i Skills ser således ud: (arbejdsgiver i parentes, erhvervsskole til sidst):

Anlægsgartner:
Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College.

Anlægsstruktør:
Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn.

Automatiktekniker
Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd.

Bager
Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted.

Blomsterdekoratør
Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen.

Brolægger
Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning euc3Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København.

Bygningsmaler
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners.

Bygningssnedker
Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole.

Bygningsstruktør
Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners.

Cater og Smørrebrødsjomfruer
Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia.

Detailhandel
4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU.

Detailslagter
Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro.

Elektriker
Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg.

Ernæringsassistent
Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne.

Flisemurer
Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg.

Frisør
Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen) Hansenberg

Glarmester
Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjællandeuc1

Gulvlægger
Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec.

Industritekniker
Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole.

Klejnsmed
Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole.

Kok
Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia.

Konditor
Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted

Kosmetiker
Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København.

Maskinsnedker
Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole.

Murer
Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer
Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole.

Møbelsnedker
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole.euc

Personvognsmekaniker
Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium.

Social- og sundhedsassistent
Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland.

Tagdækker
Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens.

Teknisk isolatør
Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland.

12669549_10153397284172108_3215957042587971665_n

Foto: DM i Skills

Tjener
Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg.

Tækkemand
Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole.

Tømrer
Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København.

VVS- og energispecialist
Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) Hansenberg.

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk