En ren fjord er en hjertesag for Susanne Blegvad Posselt

SF kræver handling så Flensborg Fjord bliver levende igen. Pressefoto

SF kræver handling så Flensborg Fjord bliver levende igen. Pressefoto

16. september 2025 Politik Skrevet af: Michael Kjær

Flensborg Fjord er blevet et symbol på en krise, der ikke længere kan ignoreres, og spidskandidat for SF, Susanne Blegvad Posselt, ser, hvordan fjorden langsomt forvandles fra levende hav til en næsten død zone:

”Vi kan ikke længere acceptere, at vores fjord forvandles til en død zone. Vi skylder både naturen og de kommende generationer at handle nu”.

Iltsvindet, det værste i mere end to årtier, kvæler fisk, bunddyr og ålegræs, mens alger og fedtemøg breder sig. Selvom der er sat mål i Den Grønne Trepart, er de konkrete skridt stadig ikke taget, mener Susanne Blegvad Posselt, og for hende er det en klar påmindelse om, at politiske løfter ikke er nok.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hun peger på landbrugets udledning af kvælstof og fosfor som den største årsag til fjordens problemer. Danmark er et af verdens mest intensivt dyrkede lande, og ifølge hende er presset på naturen blevet alt for stort.

”Hvis vi skal redde Flensborg Fjord, må vi turde sige tingene, som de er”, siger hun og understreger, at problemet ikke kan ties væk af landbrugslobbyen – der kræves handling, siger hun.

For SF’s spidskandidat er en ren og levende fjord en hjertesag – både for byens borgere og for de kommende generationer, der skal vokse op ved vandet.

5. juni 2026 Augustenborg, Kultur

Genskabelsen af Hertugernes Augustenborg kræver mere end flotte plancher

5. juni 2026 Augustenborg

Borgerne i Augustenborg bakker op om visionen om at genskabe den historiske hertugby, men tålmodigheden skal hjælpes på vej af synlige resultater. Det stod klart, da borgere, projektfolk og repræsentanter fra kommunen torsdag mødtes i Kultursalen torsdag aften for at drøfte resultaterne af en omfattende spørgeundersøgelse og få en status på det ambitiøse projekt Hertugernes […]

Læs mere...