Et flertal i regionsrådet stemte for at hjemtage ambulancedriften i Region Syddanmark.
“Og det er det eneste rigtige at gøre i situationen, fordi der skal være tryghed blandt borgerne, der skal kunne stole på, der kører ambulancer”, siger socialdemokrat og regionsrådsmedlem Jørn Lehmann til SønderborgNYT.
Det koster op til 25 millioner kroner mere om året, hvis regionen tager ambulancedriften efter konkurstruede Bios hjem. Det fremgår af et notat fra tirsdagens ekstraordinære regionsrådsmøde om den kaotiske ambulancesituation
Altså bliver det dyrere for regionen at køre ambulancer end det var for BIOS.
I et oplæg, som regionens embedsfolk har præsenteret for regionsrådspolitikerne på det ekstraordinære møde om den kaotiske ambulancesituation er vurderingen, at det vil koste en engangsudgift på mellem 15 og 20 millioner kroner – heraf vil en million gå til oprustning af vagtcentralen AMK, der ligger i Odense.
Dertil vil det årligt koste regionen 420 millioner kroner at drive ambulancerne, hvilket er 20-25 millioner kroner mere end den nuværende kontrakt, som Bios kører på.
Jokeren i hele sagen
Hvis retten giver grønt lys for en konkursbehandling, så udpeges der en kurator – og kurators opgave er at sikre at der hentes flest muligt penge til at betale kreditorer med. Det kan betyde, at der ikke vil være adgang til ambulancer eller andre af BIOS’ værdier under konkursbehandlingen.
Et scenarie er også, at Falck kommer med det bedste bud på BIOS’ ambulancer og dermed presser regionen til en forhandling.
“Derfor er vi spændt på, hvordan kurator stiller sig”, siger Jørn Lehmann til SønderborgNYT.