Vi har brug for din mening – så derfor minder vi om, der er Future Camp mandag kl. 16.00 – 22.00 på Lysabild Skole.
Du kan indtil fredag kl. 8.00 melde dig til denne spændende eftermiddag/aften på mail [email protected], hvor du har mulighed for at sætte dit præg på, hvilke tiltag og aktiviteter, der skal sættes i gang for at realisere strategien.
Vi får besøg af Karsten Hansen, Kvickly, der fortæller, hvor mange lokale grøntsager, frugt, honning, marmelade, æg og kødvarer bliver der solgt i Brugserne på Als og Sundeved. Spørgsmålet er, om dette salg kan øges?
Jens Madsen, Stevninggård Frugt og Bær kommer med forslag til, hvad der er mulig og umulig, hvis efterspørgslen af lokale friske grøntsager og frugt skal øges. Erica Rasmussen, Mølleparken Plejecenter, kommer og taler om muligheden for flere lokale fødevarer i institutionskøkkener, skriver Landdistrikternes sekretariat i en pressemeddelelse.
Endelig kommer Hanne Riisgaard, Skærtoft Mølle, for bl.a. at give eksempler på, hvordan forbrugere, producenter og det offentliges interesser spiller sammen, hvis det fælles slutpunkt er det gode måltid.