Lørdag eftermiddag var en særlig dag for 21 børn og voksne fra Red Barnets familieoplevelsesklub. De fik en unik mulighed for at opleve hverdagen som brandmand, da de besøgte Brand og Redning i Sønderborg.
Spændingen var til at tage og føle på, da gruppen trådte ind i brandstationens verden, hvor fire dedikerede brandmænd stod klar til at tage imod dem. Brandmændene, der denne dag var på hjemmevagt, havde frivilligt mødt ind for at fortælle om deres arbejde og give de besøgende et sjældent indblik i livet som brandmand.
Børnene fik lov til at udforske det imponerende udstyr, og der var nok at se på: en stigevogn, der kunne strække sig helt op til 32 meter, en indsatsledervogn spækket med avanceret udstyr, en drone til rekognoscering, mandskabs- og tankvogne samt en redningsbåd med hele to 75 hk påhængsmotorer.
Men dagens største hit? En ægte brandbil. Børnene fik ikke blot lov til at røre og kigge – de fik også en lille tur i den røde, imponerende vogn med de karakteristiske blå blink. Smilene blev kun bredere, da sirenen kort blev aktiveret til stor jubel blandt de mindste.
Efter besøget på brandstationen gik turen videre til legeområdet ved Dybbølskolen, hvor børnene kunne brænde den sidste energi af på de mange legeredskaber. Solen brød igennem de grå skyer, og latteren fyldte luften, mens forældrene hyggede sig med en snak på sidelinjen.
Dagen blev rundet af på restaurant Bella Italia, hvor pizza og sodavand stod på menuen. Trætte, men glade børn satte tænderne i de varme pizzaer, og da en otteårig pige blev spurgt, hvad det bedste ved dagen havde været, kom svaret prompte:
“Det hele var sjovt, men pizzaen var det bedste, jeg nogensinde har smagt”.
For både børn og voksne var det en dag fyldt med spænding, læring og fællesskab – en dag, der sent vil blive glemt.