Fritidsfesten hædrer de bedste af de gode sportsfolk

6. april 2018 Sundeved

En meget lang række sportfolk blev fredag hædret under Fritidsfesten for deres præstationer, som er langt bedre end det, som de fleste har klaret.

De hædrede er:

Niels Bloch Hansen, Europamester 2017, Paragolf / Holdturnering,Nordborg Golfklub

René Elley, Europamester 2017, Paragolf / Holdturnering,Nordborg Golfklub

Thomas Kjer Olsen, VM deltaget 2017, Motocross / MX-2 VM, Sønderborg Motor Club

Hanne Ljungberg, Danmarksmester 2017, Jysk/Fynsk mester, Orienteringsløb/stafet , Natorienteringsløb /  kl. dame 60 år, OK Syd

Mogens Thomsem, Jysk/Fynsk mester 2017, Orienteringsløb / Stafet, OK Syd

Karsten Jøhnk, Jysk/Fynsk mester 2017, Orienteringsløb / Stafet, OK Syd

Atletikpiger

Sainthavi Karunanithy, Landsmester 2017, Atletik / Boldkast / Piger 13 år, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Astrid Auning, Landsmester 2017, Atletik / Stafet / 4x60m, / Hold / Piger 10-11 årige, Landsmester 2017, Atletik / Stafet / 20 x 200m,  Gråsten idræts-& Gymnastikforening.

Signe Magaard, Landsmester 2017, Atletik / Hold / Piger 10-11 årige, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Artiklen fortsætter under annoncen

Hanne M. Johannsen, Landsmester 2017, Atletik / Hold / Piger 10-11 årige, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Anna Hermann, Landsmester 2017, Atletik / Hold / Piger 10-11 årige, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Karen Lausten, Landsmester 2017, Atletik / Hold / Piger 10-11 årige, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Eskil J.Kraack, Landsmester 2017, Atletik / Stafet / 20 x 200m, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Else Amlund, Landsmester 2017, Atletik / Kugle / Veteran, Atletik / Stående længde / Veteran Atletik / Spyd / Veteran, Atletik / Slyngbold / Veteran, Atletik / Disko / Veteran, Gråsten idræts-& Gymnastikforening

Artiklen fortsætter under annoncen

Mathiaas Rask Junker, Danmarksmester 2017, Klatring / Bouldering  / Youth B, Danmarksmester 2017, Klatring / Lead / Youth B, NM deltaget 2017, Klatring / Lead. Sønderborg Klatreklub

Sønderborg Familie- og Firmasport

Freddy Collin, Danmarksmester 2017, Skat / 4 mandshold, Sønderborg Familie og Firma Sport

Torben Müller, Danmarksmester 2017, Skat / 4 mandshold, Sønderborg Familie og Firma Sport

Michael Jensen, Danmarksmester 2017, Skat / 4 mandshold,Sønderborg Familie og Firma Sport

Artiklen fortsætter under annoncen

Flemming Smidemand, Danmarksmester 2017, Skat / 4 mandshold, Sønderborg Familie og Firma Sport

De kan svinge ketcheren

Sune Møller Lauritzen, Jysk mester 2017, Badminton / Herre Single / U13M, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Dybbøl Badminton

Iben Møller Lauritzen, Jysk mester 2017, Badminton / Dame Single / U13M, Dybbøl Badminton

Winnie Hedegaard, Jysk mester 2017, Badminton / Mix Double / U17/19 A, Dybbøl Badminton

Malte Christensen, Jysk mester 2017, Badminton / Mix Double / U17/19 A, Dybbøl Badminton

Jacob Veng, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Dybbøl Badminton

Anders Poulsen, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Dybbøl Badminton

Rasmus Kiebitz, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Landsmester 2017, Badminton / Herredouble / U13M, Dybbøl Badminton

Louise Liljegren, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Dybbøl Badminton

Maria Lausten, Danmarksmester 2017, Badminton / Hold / U13M 4+2, Dybbøl Badminton

De hårdtslående

Signe Svane Kryger, EM deltaget 2017, Karate / Kamp, EM deltaget 2017, Karate / Kata, Gråsten Karate Klub

Rasmus Rasmussen, EM deltaget 2017, Karate / Kata, Gråsten Karate Klub

Med hjælp fra hestene

Harry Clausen, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Inga Clausen, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Linda Warming, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Pia Petz, Landsmester 2017,  Kvadrille, Sundeved Rideklub

Tina Callesen, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Henrik Hedegaard, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Povl Jørgensen, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Tove Lausten, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Helle Hissel, Landsmester 2017, Kvadrille, Sundeved Rideklub

Gitte Marcussen, Landsmester 2017, Pony-Games / Afd. C, Sundeved Rideklub

Anette Andersen, Landsmester 2017, Pony-Games / Afd. C, Sundeved Rideklub

Helle Berit Iversen, Landsmester 2017, Pony-Games / Afd. C, Sundeved Rideklub

Dorthe Festersen, Landsmester 2017, Pas de deux, Sundeved Rideklub

Lena Festersen, Landsmester 2017, Pas de deux, Sundeved Rideklub

Ida Festersen, Landsmester 2017, Pas de deux, Sundeved Rideklub

Lena Søresen, Landsmester 2017, Team Cup Dressur, Sundeved Rideklub

Anna Sørensen, Landsmester 2017, Team Cup Dressur, Sundeved Rideklub

Julie Plougsbæk, Landsmester 2017, Team Cup Dressur, Sundeved Rideklub

Signe Christiansen, Landsmester 2017, Team Cup Dressur, Sundeved Rideklub

Caroline Rewitz, Landsmester 2017, Team Cup Dressur, Sundeved Rideklub

De tager kegler

Lea Mikkelsen, Danmarksmester 2017, Bowling / Mix / A rækken, Idrætsforeningen Posten

Søren Fisker, Danmarksmester 2017, Bowling / Mix / A rækken, Idrætsforeningen Posten

Marita Geinitz, Danmarksmester 2017, Bowling / Mix / A rækken, Idrætsforeningen Posten

Hans Henrik Brygmann, Danmarksmester 2017, Kystfiskeri, Idrætsforeningen Posten

Sydals’ fodbolddamer

Marion Hymøller,  Brita Skovmand, Ditte Nielsen, Camilla Sørensen, Solveig Skovmand Lausten, Lis Hoffbeck Petersen,  Susanne Asmussen, Landsmester 2017, Fodbold / Indendørs / Old Girls, Lysabild SG.

Håndbold-damerne fra Sydals

Tove Wehl, Helle Nicolai,  Lisbeth Marcussen, Elke Thomsen, Dorte Wehl Laulund, Winnie Sommerlund Nielsen, Marion Hymøller, Kirsten Hedegaard Nielsen, Anita Thornhal, Tanja Michaelsen, Bettina Ejsing, Karina Hell Kolmos, Jette Hansen, Vickie K.S. Jensen, Tanja Fangel Christensen og Louise Düwel, Landsmester 2017, Håndbold/Indendørs/Udendørs, Sydals Håndboldklub

Hurtigt spil

Stephanie Riding, Danmarksmester 2017, Squash / Double Squash/Hold/Elite-serie, Sønderborg Squash Club

Rasmus Møller Nielsen, EM deltaget 2017, Squash / Landshold, Sønderborg Squash Club

Flerer ketcher-artister

Alina Boysen, Jysk Mester 2017, Tennis / Hold / NM Deltaget/Landshold U12 Pige, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Cecilie Risbo, Jysk Mester 2017, Tennis / Hold / U12 Pige, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Jacob Krusegaard, Jysk Mester 2017, Tennis / Hold / U12 Drenge, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Peter Krusegaard, Jysk Mester 2017 , Tennis / Hold / U12 Drenge, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Igor Tinyakov  Jysk Mester 2017 , Tennis / Senior / Mesterrække, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Andreas Esbensen, Jysk Mester 2017, Tennis / U14 / A-række, Udendørs, Sønderborg Tennisklub

Bo Boysen, Jysk Mester 2017, Tennis / U10 drenge, Sønderborg Tennisklub

Kajak

Alice Jacobsen, Danmarksmester 2017, Kajak / Maraton / Damer +55 år, Sønderborg Kajak Klub

Claus Johansen, Danmarksmester 2017, Kajak / Maraton / Mænd +60 år, Sønderborg Kajak Klub

Flot sparketeknik

Jasmin Hafaidh, Nordisk Mester 2017, Danmarksmester 2017, Taekwondo / Kamp / Junior +68 kg, Nordborg Taekwondo Klub

Lidt af hvert

Jan Moritz Grigat, VM deltaget 2017, Sejllads / Zoom8-jolle, Gråsten Sejlklub

Jyske mestre: Maria Corydon Christiansen, Sidse Lund, Malene Hvid, Nadine Collin, Anna Hansen, Sofie Helmich, Anna Gustenhoff Iversen, Fodbold / Indendørs / U18A Piger, Dybbøl IU, fodbold

Jesper Jensen, Danmarksmester 2017, Modelsvæveflyvning / F3J, Sønderborg Modelflyveklub

Søren Krogh, Danmarksmester 2017 i Modelsvæveflyvning / F3B,  Modelsvæveflyvning / F3F, Jysk Mester 2017 i Modelsvæveflyvning / F3F, Sønderborg Modelflyveklub

Torben Krogh VM deltaget 2017, Modelsvæveflyvning / Distanceflyvning med solcelle, Sønderborg Modelflyveklub

Gode til fodbold

Nicolai Burmeister, Arash Tayeb, Jakob Larsen, Magnus Eskesen, Rafi Turkmani Benjamin Glud Andersen, Emil Skursch, Nikolaj Groening, Karl Lytje, Bjarke Cronbach Christensen, Jakob Quorp, Rasmus Nissen, Sune Nielsen, Fidon Kelmendi, Jyske Mestre 2017, Fodbold / U19  dr. 2. hold, Gråsten  Boldklub

Atletik

Nilan Ganeswaran, Landsmester  2017, Atletik / 100 m / 200m/D15, 20 x 200 m stafet, Vidar Atletik

Jacob Lott, Landsmester  2017, Atletik / 800 m / D17 Diskoskast / D17/ 20 x 200 m stafet, Vidar Atletik

Casper Vohs, Landsmester  2017, Atletik / Indendørs / Stangspring / D19 / Højdespring /D19 / længdespring  / D19/   20 x 200 m stafet, Vidar Atletik

Pernille Wrang, VM deltaget 2017, Atletik / Racerunning – 100 m, 200 m, 800 m, 5000m, Danmarksmeter Racerunning 100 m. Vidar Atletik

Mestrer bue og pil som Robin Hood

Diannie Hansen, Jysk mester 2017, Bueskydning / Langbue / Dame senior, Sønderborg Bueskyttelaug

Christoffer Kristensen, Jysk mester 2017, Bueskydning / Compound / Herre junior, Sønderborg Bueskyttelaug

Lars Dall, Jysk mester 2017, Bueskydning / Compound / Herre master, Sønderborg Bueskyttelaug

Hans Lassen, Jysk mester og Dansk Mester2017, Bueskydning / Recurve / Herre master, Sønderborg Bueskyttelaug

Ud på bølgerne

Dicte Rosenkilde Dele, NM deltaget 2017, Sejlads / Optimistjolle, Sønderborg Yacht Club

Nicklas Rosenkilde Dele , NM deltaget 2017, Sejlads / Optimistjolle, Sønderborg Yacht Club

Flemming Djernæs, Danmarksmester 2017 Sejlads / J-80 Sportsbåde, Sønderborg Yacht Club

Kim Løndal, Danmarksmester 2017, Sejlads / J-80 Sportsbåde, Sønderborg Yacht Club

Erwin Bergholt, Danmarksmester 2017, Sejlads / J-80 Sportsbåde, Sønderborg Yacht Club

Rene Villefrance, Danmarksmester 2017, Sejlads / J-80 Sportsbåde, Sønderborg Yacht Club

På dybt vand

Signe Jensen, Landsmester 2017, Svømning / 50 m. brystsvømning og 50 m fri / Piger årg. 2007, Svømmeklubben Sønderborg.

Ellen Jensen, Danmarksmester 2017,Svømning / Fri svømning / Piger årg. 2005, Landsmester  200 m. Fri svømning / Piger årg. 2005/ 100 m. Fri svømning / Piger 2005/ 100 m. Individuel Medley / Piger årg. 2005/ 50 m. Butterfly / Piger årg. 2005, Svømmeklubben Sønderborg

Boris Gaishev, Landsmester 2017, Svømning / 50m. Bryst svømning – 50 m. fri – 50 m ryg / Drenge årg. 2007,      Svømmeklubben Sønderborg

Emil Winther, Landsmester 2017, Svømning / 50 m. Bryst svømning / Drenge årg. 2006  Svømmeklubben Sønderborg

Simon Perzynski, Landsmester 2017, Svømning / 200 m. Individuelt Medley, ryg, bryst, fri, 4 x 100 m. friholdkap / Drenge årg. 2002, Svømmeklubben Sønderborg

Philip Andersen Ravn, Landsmester 2017, Svømning / 4 x 100 m. Fri svømning holdkap / 4 x 100 m. Medley holdkap/ Drenge årg. 2002, Svømmeklubben Sønderborg

Aksel Munksgaard-Ottosen, Landsmester 2017, Svømning / 200 Rygsvømning / Drenge årg. 2001/4 x 100 m. Fri svømning holdkap / Drenge årg. 2001 / 4 x 100 m. Medley holdkap / Drenge årg. 2001, Svømmeklubben Sønderborg

André Iversen, Landsmester 2017, Svømning / 4 x 100 m. Fri svømning holdkap og 4 x 100 m Medley holdkap / Drenge årg. 2001, Svømmeklubben Sønderborg

Det kører bare

Mads Riis, Danmarksmester 2017 og VM-deltager, Gokart / Rotax / Junior, Als Gokart Klub

Simon Solmer Jepsen, Jysk Mester 2017, Gokart / Rotax / Mini, Als Gokart Klub

Mads Iskov Friis, Nordisk Mester 2017, Gokart / Rotax DD2 / Junior, Als Gokart Klub

Op på hesten

Victoria Sofie Kuusisto Pedersen, EM deltaget 2017, Dressur / Holdkonkurrencen Junior, Sønderborg Rideklub

Futsal-herrer fra Augustenborg

Mathias Lund Hansen, Lukas Jessen, Mads Peter Østergaard, Esben Hansen, Martin Paustian Pitter, Jakob Thomsen, Jacob Steensbeck-Vest, Jesper Nielsen, Nicolai Steensbeck-Vest, Visar Aliti, Danmarksmestre 2017, Fodbold / Futsal / U19, Midtals IF

Blandede bolcher

Frederikke Gram Jacobsen, NM deltaget 2017, Dressur / Pony kategori 2 / Hold og individuel, Gråsten Rideklub af 2004

Magnus Larsen, EM-  og VM-deltager 2017, Dart, Dartklubben Fluen

Janni Larsen, VM-deltager 2017, Dart, Dartklubben Fluen

Sille Buch, Danmarksmester 2017, Brydning / 55 kg. / Kvinder, Brydeklubben Alsia

Bordets glæder

Jens Skøtt, Jysk-Fynsk Mester 2017, Keglebillard / Kegler Klasse E, Gråsten Billard Club

Finn Jensen, Landsmester 2017, Keglebillard / 4 mands hold / Serie 2, Sundeved omegns Billardklub

Jørgen Hansen, Landsmester 2017, Keglebillard / 4 mands hold / Serie 2, Sundeved omegns Billardklub

Bjarne Bock, Landsmester 2017, Keglebillard / 4 mands hold / Serie 2, Sundeved omegns Billardklub

Bjarne Krog, Landsmester 2017, Keglebillard / 4 mands hold / Serie 2, Sundeved omegns Billardklub

 

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk
20. januar 2022 COVID-19, Sønderborg

200 nye Corona-smittede siden onsdag

20. januar 2022 COVID-19

Siden onsdag er antallet af Corona-smittede indenfor Sønderborgs kommunegrænse steget med 200 og der er i dag 1975 smittede. På landsplan er der ifølge Statens Serum Institut fundet 40.626 nye smittede det seneste døgn. 825 er indlagt på sygehus – og af dem er 49 på intensiv. 28 er i respirator. Ifølge sundhedschef Michael Skriver […]

Læs mere...