Gratis oplevelser og grønne rammer: Aktivitetspark Guderup er nu åben

Der var tunge skyer, men højt humør til indvielsen af parken.

Der var tunge skyer, men højt humør til indvielsen af parken.

26. juni 2025 Nordborg Skrevet af: Sissel Vinther

Småregn og tunge skyer lagde en dæmper på solen, men ikke på humøret, da Aktivitetspark Guderup blev indviet i dag. Rundt i parken var der gang i den, børn gyngede, lavede snobrød over bål, spillede minigolf og klatrede på den store legeplads bygget af træ. Man kunne hele tiden høre gederne bræge i baggrunden, og selvom det regnede under talerne, blev mange stående under de opsatte pavillontelte.

Der blev serveret små retter fra forskellige kulturer, blandt andet vietnamesisk mad og arabiske kager, tilberedt og serveret af medarbejderne i parken. Parken ligger i udkanten af Guderup og er skabt som en grøn ramme om både hverdag og fritid.

Artiklen fortsætter under annoncen

Parken er også en del af Sønderborg Kommunes beskæftigelsesindsats og drives i samarbejde med FGU. Her får borgere mulighed for at prøve kræfter med praktiske opgaver, som både styrker hverdagskompetencer og skaber nye veje mod job og uddannelse. Arbejdsmarkedschef Lasse Kamp håber, at netop denne kombination bliver parkens styrke:

“Jeg håber, det her bliver et sted for borgere, som har brug for et skridt videre mod job, med meningsfulde opgaver i køkkenet, i værkstedet eller med praktisk arbejde i parken. Men jeg er også sikker på, at både turister og lokale vil finde vej hertil bare for at nyde stedet”, fortæller han til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ifølge Lasse Kamp er der allerede nu omkring 25-30 medarbejdere tilknyttet, men planen er, at det tal skal stige til 80-90, når det hele er oppe at køre. Målet er, at flest muligt kommer videre i praktik og derefter i arbejde.

“Det handler om trygge rammer, hvor man kan starte stille op og lære sprog, få rutiner og være en del af et fællesskab”.

Her er plads til både hverdag og fritid, med bålplads, minigolf, shelter, et område med geder og meget mere. Et sted, man kan bruge til en udflugt med familien, et arrangement med foreningen eller bare en tur med vennerne. Blandt gæsterne var Imee Tabba Henriksen, som deltog i åbningsdagen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Jeg er enlig mor, og det betyder meget, at det her er gratis. Det er et sted, jeg ville tage hen med mit barn – der er grønne områder, frisk luft og mulighed for at være sammen på en anden måde. Der er også Universe og det nye resort, men det er dyrt at komme ind og dyrt at spise der. Her er det anderledes, her kan alle være med”, fortæller hun og lægger også vægt på, at stedet ikke kun er for børnefamilier:

“Jeg kunne også sagtens finde på at tage herud med veninder – bare for at være ude og lave noget sammen. Jeg er selv aktiv i frivillige foreninger, og jeg kan sagtens se det her som et sted, man kan bruge til arrangementer. Det er hyggeligt, og der er masser af muligheder”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Aktivitetspark Guderup ligger på Egen Markvej 8, 6430 Nordborg. Her er åbent hver dag, fra klokken 8:00 til 21:00 i sommerhalvåret og fra 9:00 til 16:00 om vinteren. Det koster ikke noget at komme ind, og alle er velkomne. Hvis du vil læse mere eller booke en aktivitet, finder du det hele på parkens hjemmeside.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...