Hæder til lokal fødevareproducent

Birgitte Mølle og Brian Rosen Madsen. Privatfoto

Birgitte Mølle og Brian Rosen Madsen. Privatfoto

19. marts 2025 Erhverv Skrevet af: Michael Kjær

Intet mindre end tre guldmedaljer og en sølvmedalje blev det til for de kyllingepølser, der deltog i en international konkurrence arrangeret af organisationen Confrérie des Chevaliers du Goûte-Andouille de Jargeau, og som nu skal hentes i Eindhoven i Holland. Det har pølse- og charcuterimester Brian Rosen Madsen fra Gråsten Fjerkræ netop fået besked om.

Dermed har Gråsten Fjerkræ de seneste år vundet ikke færre end ti guldmedaljer. I fjor vandt kålpølsen sin kategori, og pølsen blev et af årets store hits, da grillsæsonen blev indledt.

Artiklen fortsætter under annoncen

I år var der guld til en hanekylling-frankfurter med chili og cheddar, ligesom der også var guld til brunch-kyllingepølsen, som var krydret med tomat og ramsløg. Også hanekylling-frankfurterpølsen med tomat og ramsløg faldt i dommernes smag.

Det er også Brian Rosen Madsen, der kommer fra Middelfart, som står bag den middelhavsinspirerede chorizo-kyllingepølse, der opnåede en sølvmedalje. Endelig præmierede dommerne Gråsten Fjerkræs varmrøgede hanekyllingebryst med skind med en bronzemedalje.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi er naturligvis stolte over at have vundet de mange medaljer og ser frem til at modtage de fysiske beviser. Når vi præsenterer dem i gårdbutikken, kan vi øjeblikkeligt mærke det på salget”, siger lederen af butikken, Birgitte Møller, der oplyser, at de medaljevindende produkter forhandles i Menys og Coops butikker. Det oplyser Gråsten Fjerkræ i en pressemeddelelse.

Organisationen bag konkurrencen er oprindeligt et broderskab, der opstod i den lille by Jargeau ved den franske flod Loire. Byen er kendt for den specielle pølse Andouille. I 1970 indledtes et samarbejde mellem gastronomer og et handelskammer, og i 1981 blev broderskabet udvidet til også at omfatte Holland. I dag konkurreres der i ni kategorier af slagtervarer, hvor fællesnævneren er et krav om godt fagligt håndværk. Broderskabet har i dag 4.500 medlemmer fordelt over hele verden.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...