Helt forrygende Valentin-Live-Shopping

10. februar 2021 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Det var en helt forrygende Facebook Live-Shopping, som SønderborgNYT viste på Facebook tidligere onsdag aften, hvor rigtigt mange seere både fulgte med og også handlede.

Temaet for aftenen var Valentin og forklaringen er, ganske enkelt, at det er Valentin på søndag.

“Og er der nogen, der vil forkæle kæresten med en rigtig Valentin-pakke, så har vi en fra Summerbird”, blev der sagt i Wohlenberg, hvor der også blev disket op med flere særdeles gode tilbud.

Og det med særdeles gode tilbud gik igen i alle fem butikker.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hos Jim P havde man valgt at sætte prisen ned med 50 procent på flere varer – og den gode pris var alene til de seere, som fulgte live-streamingen.

Lys-Kilden havde sat priserne på udvalgte lamper gevaldigt ned og det samme gik igen i LY Copenhagen, hvor modeller viste moderigtigt tøj.

Martin Lindgren Dokkedahl i Skogalleriet viste en række sko, hvor der også var skåret godt af prisen – og desuden viste han også smarte t-shirts, som vil falæde i de flestes smag.

Inden SønderborgNYT slukkede for kameraet fik Martin Lindgren Dokkedahl fortalt, det er vigtigt, at der bakkes op om det lokale nutiksliv.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Og det gælder også Vaffelboden og Kislings, der jo ikke kan springe med i en Live-Shopping på SønderborgNYT.

Opbakningen til de lokale butikker, Facebook Live-Shopping, laves i et samarbejde mellem SønderborgNYT og Vores Sønderborg.

Du kan se – eller gense udsendelsen på SønderborgNYTs Facebookside.

Artiklen fortsætter under annoncen

 

 

 

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...