Inden længe besøger Jussi Adler-Olsen Brecklings Bogcafé på Sønderborg Slot

11. oktober 2023 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Brecklings Bogcafé inviterer til Sønderjyllandspremiere på Jussi Adler-Olsens sidste roman i serien Afdeling Q på Brecklings Bogcafé.

Fordi Brecklings Bogcafé har 10 års jubilæum og Jussi Adler-Olsen kommer med bind 10, så skal det fejres på en helt særlig måde – og derfor rykker bogcafeen ind i Riddersalen på Sønderborg Slot – og det sker tirsdag den 7. november klokken 19.

”Og den idé var Jussi Adler-Olsen helt med på”, siger Allan Breckling til SønderborgNYT og tilføjer, at det går rigtigt godt med billetsalget.

Artiklen fortsætter under annoncen

Allan Breckling har haft en klar aftale med Jussi Adler-Olsen om, at han ville komme til Sønderborg igen, når tiden kom og den verdensberømte serie når sin afslutning.

Titlen er ’Syv m2 med lås og det tyder på at Carl Mørch er kommet i alvorlige problemer for de onde er nu virkelig onde og er venner egentlig rigtige venner?

Det vil man høre nærmere om på den store aften. Lige nu gennemlæser Allan Breckling samtlige romaner  i serien – for at være klar til at møde Jussi Adler-Olsen i Riddersalen og være klar til et grundigt interview – som garanteret ikke bliver kedeligt – og da slet ikke når de to herrer støder sammen for tredje gang – her i Sønderborg.

Artiklen fortsætter under annoncen

Sønderborg Slot og Brecklings Bogcafé har fundet sammen i et fint samarbejde – og prisen for en plads er 150 kroner og bestilles direkte ved Museum Sønderjylland – msj.dk – og du kan også bestille ved at ringe til Allan Breckling på telefon 5240 6616.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...