Konservativ spidskandidat anklager byråd for at tilsidesætte lov og naboer

Kunstgræs-fodboldbane skaber debat. Foto: Michael Kjær

Kunstgræs-fodboldbane skaber debat. Foto: Michael Kjær

22. maj 2025 Politik Skrevet af: Michael Kjær

Der skal være plads til både legende børn og sovende naboer i Sønderborg. Det er det klare budskab fra Jesper Højmark Esbensen, spidskandidat for Det Konservative Folkeparti til kommunalvalget

Sagen, der har skabt debat, handler om en kunstgræsbane i midten af Sønderborg, hvor støj og manglende borgerinddragelse har vakt vrede blandt beboere.

“Selvfølgelig skal børn kunne spille bold og have aktive fællesskaber. Det bakker vi konservative fuldt op om. Men det må ikke ske ved at tromle hen over naboernes ret til ro og lovpligtig inddragelse”, siger Jesper Højmark Esbensen, til SønderborgNYT.

Artiklen fortsætter under annoncen

Han retter især kritik mod byrådets behandling af sagen – og i særdeleshed mod socialdemokraten Jesper Larsen, der i medierne har forsøgt at afdramatisere situationen ved at tale om børns glæde frem for gener for naboer.

“Det her handler ikke om at sammenligne børn med industristøj. Det handler om, at kommunen – med Jesper Larsen som medansvarlig – har opført en støjende bane uden at overholde reglerne”, lyder det fra Jesper Højmark Esbensen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Kunstgræsbanen blev anlagt uden nabohøring, på trods af advarsler fra kommunens egne miljømedarbejdere. Banen er placeret direkte op ad skellet til boliger og er samtidig hævet to meter over terræn – hvilket ifølge kritikerne gør støjen endnu mere gennemtrængende.

“Flere naboer fortæller, at boldene ryger ind i deres haver dagligt, og støjen fortsætter fra tidlig morgen til sen aften. Det er ikke holdbart i længden”, understreger den konservative spidskandidat.

Sagen står i skærende kontrast til et andet aktuelt projekt – nemlig opførelsen af padelbaner ved Kurhusskoven. Her stillede kommunen omfattende krav til støjvurderinger og analyser, før tennisklubben fik grønt lys.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Der blev stillet store og dyre krav til tennisklubben. Hvorfor var det ikke nødvendigt her? Er det ét sæt regler for nogle og et andet for andre?” spørger Jesper Højmark Esbensen.

Han advarer imod en politisk kultur, hvor man forsøger at aflede opmærksomheden fra fejl ved at tale om ’børns glædesudbrud’ i stedet for at tage ansvar.

“Det her handler ikke om at være imod idræt. Det handler om ordentlighed. Når fagfolk siger stop, og når regler ikke bliver fulgt, så skal politikerne tage ansvar – ikke finde på undskyldninger”, siger han til SønderborgNYT

Artiklen fortsætter under annoncen

Jesper Højmark Esbensen opfordrer byrådet til at tage sagen op igen – og sikre, at både børn og naboer kan være i kommunen uden at stå i vejen for hinanden.

4. juni 2026 Erhverv, Sønderborg

Hun startede på gulvet i Sønderborg – nu skal hun lede hele varehuset

4. juni 2026 Erhverv

Når kunderne efter sommerferien møder den nye varehuschef i Bilka Sønderborg, bliver det et gensyn med et velkendt ansigt. Fra 1. juli tiltræder Maria Oldager som ny varehuschef, hvor hun overtager posten efter Palle Løgstrup, der tidligere på året skiftede til Bilka Esbjerg. For Maria Oldager bliver det samtidig et comeback til den by, hvor […]

Læs mere...