Kvickly i Nordborg gør klar til gæsteboom, når Nordborg Resort åbner

25 nye p-pladser ved Kvickly Nordborg–klar til sommerens turistrykind

25 nye p-pladser ved Kvickly Nordborg–klar til sommerens turistrykind

14. april 2025 Erhverv Skrevet af: Michael Kjær

Med åbningen af Nordborg Resort lige om hjørnet forbereder de lokale dagligvarebutikker sig på et markant øget antal kunder. Kvickly i Nordborg og Coop 365 i Lunden – begge ejet af den lokale brugsforening BALS – er i disse uger på inspirationstur til andre byer for at hente idéer til både sortiment og handelsmønstre hos supermarkeder, som ligger tæt på resorts med mange turister fra både ind- og udland.

“Vi kigger på, hvordan vi bedst muligt kan være gearet til det store rykind. Derfor besøger vi en række byer med lignende turistflow og ser på, hvordan deres dagligvarebutikker er indrettet, hvilke varer de tilbyder, og hvordan de håndterer spidsbelastninger”, siger Lars G. Andersen, direktør hos BALS.

Artiklen fortsætter under annoncen

Nordborg Resort slår dørene op i juni måned og forventes at tiltrække op mod 160.000 gæster årligt. Det kommer til at stille store krav til det lokale handelsliv – og BALS vil være på forkant, siger Lars G. Andersen til SønderborgNYT.

Men det er ikke kun andre byer, der giver inspiration. BALS har nemlig også erfaring tættere på hjem – i deres egen butik, Brugsen i Skovby – hvor de er vant til at betjene et betydeligt antal turister i sommerhalvåret. De erfaringer bliver nu trukket ind i planlægningen.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi har allerede en masse viden fra Skovby, hvor butikken om sommeren får et tydeligt løft i kundeantal. Det giver os en solid forståelse af, hvad turister efterspørger – alt fra is og grillkød til morgenbrød og hurtige måltider”, forklarer Lars G. Andersen.

For at imødekomme det øgede behov for tilgængelighed og parkering har BALS også allerede foretaget fysiske forbedringer – senest med etableringen af 25 nye parkeringspladser ved Kvickly i Nordborg.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi ved, at nem adgang og gode parkeringsforhold er en vigtig del af kundeoplevelsen – især når mange kommer kørende langvejs fra. Med de nye p-pladser har vi taget et konkret skridt i retning af at være klar til højsæsonen”, siger Lars G. Andersen til SønderborgNYT.

Formålet med inspirationsturen er at finde den rette balance mellem det faste sortiment til de lokale kunder og de nye behov fra feriegæsterne – f.eks. nem mad, grillvarer, lokale specialiteter og hvordan de nye kunder handler ind.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Vi kommer nok ikke til at justere på åbningstiden, da vi jo har 365discount Lunden tæt på og som har åbent til klokken 21 alle dage, så det er her, vi vil give gæsterne mulighed for at handle – også når de er sent hjemme efter oplevelser i området. Derudover kigger vi på, om vi skal skrue op for udvalget af convenience- og takeaway-løsninger – noget mange feriecentre og sommerhusgæster efterspørger”, fortæller Lars G. Andersen.

Artiklen fortsætter under annoncen

Butikkerne i Nordborg og Lunden bliver dermed en vigtig del af gæsternes førstehåndsindtryk af byen – og netop derfor tager BALS opgaven meget seriøst.

“Det er en fantastisk mulighed for hele det nordlige Als – og for os som brugsforening – at vise os fra vores bedste side. Vi vil gerne være det naturlige valg for både turister og lokale, og det kræver, at vi er godt forberedte”, siger Lars G. Andersen.

Nordborg Resort åbner den 20. juni 2025.

3. juni 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Kommunen sætter foden ned – historisk hus skal bevares

3. juni 2026 Politik

Et hus, der har stået i Ulkebøl siden 1877, får nu en ny chance for at blive en del af områdets fremtid. Byudvikling-, Landdistrikter- og Infrastrukturudvalget har besluttet at nedlægge forbud mod nedrivning af den bevaringsværdige ejendom på Kaplenivej 12. Beslutningen kommer efter, at ejeren har søgt om tilladelse til at rive bygningen ned. Huset […]

Læs mere...