Læserindlæg: Borgmesteren tøver – men katastrofer venter ikke

Arkivfoto. Michael Kjær

Arkivfoto. Michael Kjær

21. marts 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Jesper Højmark Esbensen, den konservative vælgerforening i Sønderborg, skriver:

Læserindlæg: Sønderborg kommune skal være mere parat

Verden har det med at give os nogle uventede slag en gang imellem. Vi har set det under Corona, hvor vi manglede håndsprit og mundbind, og vi ser det i disse dage, hvor vores nærmeste allierede har vendt os ryggen. Nu mangle vi kugler, granater og et produktionsapparat der kan omstilles til at lave disse ting.

Ikke desto mindre kunne vi høre vores borgmester udtale at Sønderborg kommune ikke forbereder sig på katastrofer. Det vil vi først gøre når det viser sig nødvendigt. Problemet med det er at når det viser sig nødvendigt så har alle andre det samme problem og har brug for nøjagtigt de samme produkter.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vores borgmester må komme lidt længere frem i skoene her. Vi har brug for at der er basale nødvendigheder på plejehjemmene, skolerne, og at der er anvendelige beskyttelsesrum til de fleste. Det skal gøre nu og ikke når katastrofen først er en realitet.

Ellers begår han samme fejl, som vores statsminister afslørede staten havde gjort da hun sagde ’Køb, køb, køb’, nemlig at vi ikke handler med ’rettidig omhu’.

SønderborgNYT har forelagt dette læserindlæg for borgmester Erik Lauritzen, men han er ikke vendt tilbage på vores henvendelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].