Læserindlæg: Lokal borger advarer – Varmefusion truer demokratiet i forsyningen

Arkivfoto

Arkivfoto

3. juni 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Ole Hansen, Broager, skriver

Læserindlæg: Borgmesteren vil på fornemt vis centralisere varmeforsyningen i hele kommunen

Dette emne har officielt i dagspressen været fremme flere gange med Borgmesteren som tovholder. Hovedemnet lyder: ”Sammenlægning af SONFOR Varme A/S – SONFOR Resort Energi A/S sammensmeltes med Sønderborg Varme (og lur mig, her kommer Nordborg Kraftvarme ganske givet med i processen).

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er der flere, der gerne vil, idet Nordborg er dyrere end i andre værker. Så hvad er mere naturligt, når man er socialdemokrat, end at arbejde for fordeling af goderne, og dermed cementere, at udsatte kan hjælpes.

Borgmesteren udtaler videre, at det ikke skal være er A/S, men et forbrugerejet selskab. Jamen hr. Borgmester – er SONFOR ikke et forbrugerejet selskab? Jeg ved, at det er et forbrugerejet selskab – og hvad sker der, når der er Generalforsamling her?

Artiklen fortsætter under annoncen

Ejerne bliver her nærmest bedt om at holde kæft, idet der kun er én repræsentant for ejerne – nemlig Borgmesteren. Jeg ser Borgmesterens skridt er endnu et skridt i retning af kommunal overtagelse af borgernes dagligdag.

Når man lægger Forsyningsselskaber sammen under kommunalt regi, fjerner man beslutningerne fra de enkelte lokalsamfund, og samler dem hos embedsmænd og politikerne (Borgmesteren). Det bliver så –  sværere at få indflydelse – sværere at forstå regninger –  og nemmere for Borgmesteren at styre tingene.

Artiklen fortsætter under annoncen

Vi må spørge os selv: ”Er det her en teknisk og økonomisk forbedring, eller er det en politisk magtudvidelse, forklædt som – og med flotte ord:  FÆLLESSKAB – GRØN OMSTILLING – OPFØLGNING af PROJECTZEROs målsætning”?

Det vi risikere er en hverdag, hvor vi borgere ikke længere bestemmer over ret meget, hverken over : Varme – Forsyning eller vor egen pengepung. Er det virkelig den vej, vi ønsker at gå?

Til sidst – et direkte spørgsmål hr. Borgmester. ”Er det SONFOR, der skal afgive deres Varme A/Selskaber, eller er det Sønderborg Varme, du vil lægge ”i graven”.

Artiklen fortsætter under annoncen

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

4. juni 2026 Samfund, Sønderborg

Borgere i Sønderborg kan få kortere vej til behandling

4. juni 2026 Samfund

Der kan komme flere slags sundhedstilbud i kommunens sundhedshuse, og det betyder, at borgerne fremover kan få lettere adgang til andre typer behandling og rådgivning samme sted, hvor der i forvejen er læger og andre sundhedstilbud, efter at Sundhed-, Unge- og Forebyggelsesudvalget har godkendt nye principper for udlejning af lokalerne. Sønderborg Kommune har gennem flere […]

Læs mere...