Erik Lorenzen, Broager, byrådsmedlem for Socialdemokratiet, skriver:
Læserindlæg: Svar til formanden for Broager udviklingsforum.
Formand for Broager Udviklingsforum Christel Leiendecker undrer sig over at undertegnede først nu ytrer sig offentligt om den manglende offentliggørelse af de sidste tre års referater fra generalforsamlinger. Jeg har tidligere prøvet på en ordentlig måde, i stedet for at komme med kritik i fuld offentlighed.
Jeg henvendte mig som borger til formanden i juni 2024 for at gøre opmærksom på den manglende gennemsigtighed. Her siger Christel at hun ikke kan modsige sig den manglende opdatering af hjemmesiden og at det naturligvis ikke er godt nok. Og at udviklingsforum er i gang med at få lavet en ny hjemmeside.
Christel er enig i at Broager udviklingsforum skal være mere transparente. Og underskriver sig så som byrådsmedlem. Det er lige med at holde styr på de mange kasketter. På borgermødet i januar 2025 udtalte jeg mig igen om de manglende referater og gennemsigtighed.
Jeg må blot konstatere at information til borgerne ikke er en høj prioritet for Broager Udviklingsforum og samtidig undrer formanden sig over at der ikke er mange borgere der interesserer og bidrager til processen i Udviklingsforum.
En årsag kunne jo være den manglende gennemsigtighed gennem de sidste tre år og at mange ikke ved hvad der foregår. Jeg bliver også kritiseret for ikke at yde frivilligt arbejde, hvilket jeg har gjort i rigtig mange år . P.t sidder jeg i tre frivillige bestyrelser, men stiller mig ikke til rådighed for Broager Udviklingsforum af to årsager.
Der er allerede for mange politikere i den upolitiske forening og jeg stiller kun op til noget, hvis jeg har tiden til at engagere mig fuldt ud. Og det har jeg ikke lige nu. Jeg kan også godt arbejde for udvikling af Broager, uden at være en del af udviklingsforum. Der træffes også beslutninger om Broagers udvikling andre steder.
Christel henviser til at der i andre byers Udviklingsfora også har politiske deltagelse. De har måske andre vedtægter der tilsiger, at der skal være politisk deltagelse og ikke som i Broager, at det er en upolitisk forening. Udviklingsfora i de andre byer har dog ikke politikere siddende på de toneangivende poster, så de forhandler med sig selv, når de mødes med kommunen.
Til gengæld har de fuld gennemsigtighed ved at offentliggøre deres referater fra bestyrelsesmøder og generalforsamlinger.
Det kan Broager Udviklingsforum lære af, hvis opgaven prioriteres.
Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].





















