Læserindlæg: Sønderborgs ældre fortjener friplejehjem – hvorfor siger byrådet nej?

Arkivfoto
Arkivfoto
12. februar 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Charlotte Prösch, Konservative vælgerforening Sønderborg, skriver:

Læserindlæg: Danmark er et rigt land. Sønderborg Kommune er et skønt og på alle måder et fantastisk sted at bo. Fra Nordborg til Graasten og Blans.

Men glemmer vi ikke somme tider, hvis skuldre vi står på?

Nemlig den ældregeneration, der i høj grad har været med til at skabe det fantastiske samfund vi har i dag. Denne ældregeneration fortjener nu til gengæld det allerbedste omkring pleje og omsorg og mulighed for at kunne vælge mere frit.

Artiklen fortsætter under annoncen

Derfor vil vi i den konservative vælgerforening arbejde for et eller flere friplejehjem i Sønderborg Kommune. Friplejehjem drives af private, men skal selvfølgelig leve op til kvalitetsstandarder og lovgivning på området.

Det koster ikke ekstra at bo på et friplejehjem, men som borger har du mulighed for at tilkøbe dig til nogle valg og ønsker, som passer til dig. F.eks. en udflugt, en rejse til udlandet, velvære-tilbud, ledsagelse til dine voksne børnebørns familiearrangementer – med videre. Her adskiller et friplejehjem sig fra et kommunalt drevet plejehjem.

Artiklen fortsætter under annoncen

Fra januar 2025 er det blevet muligt for kommunerne at oprette friplejehjem – men det ønsker det nuværende byråd ikke, det gør vi derimod hos de konservative.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

19. marts 2025 Politik, Sønderborg

Borgmesteren: Vi arbejder hårdt på at blive 77.000 indbyggere, men det er ikke afgørende at nå det præcist i 2030

19. marts 2025 Politik

Alle i byrådet, bortset fra Enhedslisten, står bag målsætningen om, at Sønderborg Kommune skal have 77.000 indbyggere i 2030, men på et pressemøde efter onsdagens møde i økonomiudvalget, sagde borgmester Erik Lauritzen, at det ikke er så vigtigt, om det lige præcis er i 2030, at der skal være 77.000 sønderborgere. ”Nej, det er ikke […]

Læs mere...