Læserindlæg: Tid til en uvildig analyse af sammenlægning af Sønderborg Varme og SONFOR Varme

Arkivfoto

Arkivfoto

6. august 2025 Debat Skrevet af: Redaktion

Jørgen Jørgensen, SF i Sønderborg, skriver:

Læserindlæg: Sammenlægning

Hans Peter Hollænder, byrådskandidat for S, foreslår en sammenlægning af Sønderborg Varme og Nordals Varme. Et forslag som jeg synes det er værd at overveje. Han har en række argumenter og vurderinger, som sikkert er udmærkede hver for sig.

Men skal de tanker have noget gang på jord, er det vigtigt at lave en grundig analyse af de økonomiske og organisatoriske konsekvenser, for både Sønderborg Varmes og Nordals Varmes forbrugere.

Artiklen fortsætter under annoncen

Augustenborg, Broager og Gråsten har allerede sammenlagt sig med Sønderborg Varme. Med stor tilfredshed så vidt jeg kan vurdere. Det er derfor nærliggende at se på, om der også er fordele i en sammenlægning med Nordals Varme.

Kan man går ud fra, at en ansvarlig bestyrelse for SONFOR allerede har fået udarbejdet en sådan analyse?

Hvis ikke det er gjort, synes jeg det er på tide de to bestyrelser, får udarbejdet et fyldestgørende beslutningsgrundlag, der belyser fordele og ulemper. Eventuelt ved hjælp af et eksternt og uvildigt rådgivningsfirma.

Artiklen fortsætter under annoncen

Kan man ikke finde ud af det, må ejeren, som er byrådet, træde i karakter, og forlange en sådan analyse.

En sammenlægning løser ikke problemerne her og nu for hos os på Nordals, men med en rimelig overgangsordning, kan det sikre lavere fjernvarmeudgifter på længere sigt.

Selvfølgelig uden at det medfører prisstigninger for Sønderborg Varmes forbrugere.

Dette er et læserindlæg der udtrykker skribentens eller skribenternes holdning. Hvis du ønsker at sende et læserindlæg til SønderborgNYT, så kan det sendes til [email protected].

5. juni 2026 Augustenborg, Kultur

Genskabelsen af Hertugernes Augustenborg kræver mere end flotte plancher

5. juni 2026 Augustenborg

Borgerne i Augustenborg bakker op om visionen om at genskabe den historiske hertugby, men tålmodigheden skal hjælpes på vej af synlige resultater. Det stod klart, da borgere, projektfolk og repræsentanter fra kommunen torsdag mødtes i Kultursalen torsdag aften for at drøfte resultaterne af en omfattende spørgeundersøgelse og få en status på det ambitiøse projekt Hertugernes […]

Læs mere...