Lørdag den 4. maj tændes der lys i kasernens vinduer

Lys i vinduerne. Foto: HOTEL Sønderborg Kaserne

Lys i vinduerne. Foto: HOTEL Sønderborg Kaserne

27. april 2024 Kultur Skrevet af: Ole Kæhler

Lørdag aften, den 4. maj, vil man igen i år kunne opleve det smukke syn og den særlige stemning, når hele 1006 stearinlys bliver tændt i vinduerne på Sønderborg Kaserne – til minde om den aften i 1945, hvor frihedsbudskabet kunne høres i BBCs radioudsendelse. En melding, der oplyste, at de tyske tropper i Holland, Nordvesttyskland og Danmark havde overgivet sig og fem års besættelse var slut.

Frihedsbudskabet kan høres i kasernegården, hvor BBCs udsendelse fra 4. maj 1945 bliver afspillet kl. 2030 og syv minutter frem, skriver Kontaktudvalget for Militære Traditioner i Sønderborg Kommune.

Artiklen fortsætter under annoncen

Lysene tændes i de to kasernebygninger, Regimentskasernen og Skolekasernen, kl. 21:00, og slukkes igen kl. 22:30. I samme tidsrum vil Dannebrog vaje fra kasernens flagtårn – i projektørlys

Lystændingen på kasernen er en gammel tradition fra den tid, hvor kasernen husede sergentskolen. En tradition, der sidenhen blev gennemført hvert femte år – tændt af sergentelever og kasernens faste personel, og i 2015 af asylansøgerne, der dengang boede på kasernen.

I dag holdes traditionen i hævd gennem et samarbejde mellem Kontaktudvalget For De Militære Traditioner i Sønderborgområdet, Hærhjemmeværnet, Sønderborg Kommune, OCTOPUS, Ipnordic, HOTEL Sønderborg Kaserne samt Sønderjysk Sangcenter – og siden 2020 har vi valgt at tænde lysene hvert år.

Artiklen fortsætter under annoncen

I den nordlige bygning, Skolekasernen, der ejes af HOTEL Sønderborg Kaserne, vil der være lys på fire etager ud mod Alssund samt ind mod kasernegården – i alt 373 stearinlys. I den sydlige bygning, Regimentskasernen, som ejes af Sønderborg Kommune, vil der ligeledes være lys på begge sider af bygningen – i alt 633 stearinlys.

Alle er velkomne til at kigge forbi Sønderborg Kaserne lørdag aften 4. maj – både i bil, på cykel og som gående. I kasernegården vil man desuden kunne hilse på Als Veteranklub, som vil være til stede før og under lystændingen. Hér vil der vil være mulighed for at købe en kop kaffe og samtidig støtte Julemærkehjemmet Fjordmark.

Artiklen fortsætter under annoncen

Det er også en mulighed at deltage som lystænder.

21. juli 2026 Politik, Sport, Sydals

Politikerne vil finde en løsning der gavner både naturen og kitesurferne i Sønderborg

21. juli 2026 Politik

Når kitesurfere begiver sig ud på det lave vand med den rette vind i sejlet, oplever de en helt særlig lykkefølelse, som du kunne læse på SønderborgNYT mandag. Men det er en balancegang at tilgodese både kitesurfernes interesser og hensynet til de fugle, der lever og yngler i området. Den balance vil Sønderborg Kommune og […]

Læs mere...