SønderborgNYT har modtaget flere henvendelser fra læsere, der har undret sig over, at byggeriet af den nye Netto-butik ved Porten endnu ikke er gået i gang. Derfor har vi rakt ud til ejeren af Netto, Salling Group, for at få en status.
Ifølge udviklingsdirektør hos Salling Group, Carsten Hadsbjerg, skyldes forsinkelsen to verserende klagesager, der lige nu står i vejen for projektets videreførelse.
“Først og fremmest vil jeg sige, at det jo er en fornøjelse at høre, at der er nogen, der glæder sig til, at vi kommer, men vi er en lille smule udfordret, da vi har to klagesager hængende, og det er derfor, vi ikke rigtig er kommet videre”, forklarer Carsten Hadsbjerg til SønderborgNYT.
Den ene sag behandles af Slots- og Kulturstyrelsen, mens den anden ligger i Planklagenævnet. Afgørelserne i sagerne forventes dog ikke før september i år, og derefter følger en kort høringsfase. Det betyder, at den forventede åbningsdato nu ser ud til at blive medio 2026.
“Der var ikke noget, vi hellere ville end at starte nu, men vi retter os naturligvis efter myndighederne”, understreger Carsten Hadsbjerg.
Selvom forsinkelsen er en kilde til frustration, ser Salling Group det som en mulighed for at skabe en endnu bedre butik. Planen er at opføre en 1.200 kvadratmeter stor Netto-butik, der vil blive designet efter den såkaldte ’Horsens-model’.
“Vi har et koncept, hvor man kigger skråt ind i et indgangsparti, og det betyder, at butikken bliver stor, flot og synlig. Det er vigtigt for os, da vi ligger lidt inde i området – ikke gemt, men vi vil sikre os, at kunderne let kan finde os”, siger Carsten Hadsbjerg og fortsætter:
“Det bliver en Netto, som kunderne kender den, men i en version, vi kalder 3.0. Hvis vi er heldige, kan det være, at vi allerede har version 4.0 klar, når vi åbner i Sønderborg. Vi arbejder lige nu på udviklingen af vores koncept, og de erfaringer, vi gør os undervejs, bliver løbende implementeret i de nyeste butikker”, fortæller Carsten Hadsbjerg.
Selvom ventetiden kan være lang, ser Salling Group positivt på situationen.
“Vi er rigtig kede af, at vi ikke kan slå dørene op i morgen, men så kan man jo sige, at tiden arbejder for os, så vi kan præsentere en endnu bedre Netto-butik og være sikre på, at det er den absolut mest moderne Netto-butik, vi åbner, og det glæder vi os rigtig meget til,” siger Carsten Hadsbjerg.
Går du også og grubler over noget eller mangler svar på et emne, du interesserer dig for? Så skriv til SønderborgNYT på [email protected]. Vi er klar til at finde svar til dig og de øvrige læsere.





















