Når orglet fylder kirkerummet med toner lørdag den 27. september 2025, sænker roen sig, og man kan læne sig tilbage og bare lytte. Denne eftermiddag er det Marias lovsang, ‘Magnificat’, der er i centrum, når organist Julian Mallek spiller, og sognepræst Mads Jakob Jakobsen leder vesperen.
En vesper er en stille og enkel gudstjeneste, hvor musikken har hovedrollen. Her kan man være til stede og blot lade musikken og ordene tale.
Julian Mallek vil spille forskellige fortolkninger af Magnificat, mens sognepræsten binder aftenen sammen med bøn og læsning, så der bliver et roligt samspil mellem musik og ord.
Vesperen finder sted lørdag den 27. september 2025 klokken 16:00 i Sct. Marie Kirke. Det er gratis at være med, og man behøver ikke tilmelde sig, oplyser Sct. Marie Kirke.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.















