Jazz, squash og symfoni: Sønderborg kalder på dig i weekenden

Arkivfoto
Arkivfoto
DET SKER Skrevet af: Sissel Vinther

Sønderborg byder på en række spændende arrangementer i weekenden. Husk, du kan altid sende et arrangement til os, så skriver vi om det. Send til [email protected].

Fredag den 17. januar kl. 19:00: Oplev ‘Verdensstjerner i Sønderborg’
Sønderjyllands Symfoniorkester byder på en uforglemmelig koncert med dirigent Alevtina Ioffe og den verdensberømte cellist Daniel Müller-Schott. Begivenheden markerer et højdepunkt i byens kulturelle liv og understreger Sønderborgs voksende status som et kulturelt centrum.

Artiklen fortsætter under annoncen

Lørdag den 18. og søndag den 19. januar, begge dage kl. 11:00-15:00: Prøv squash helt gratis
Sønderborg Squash Club inviterer alle interesserede til Åbent Hus i weekenden. Kom og prøv squash gratis og få en smagsprøve på sportens energiske og udfordrende karakter. Uanset om du er nybegynder eller erfaren spiller, er der mulighed for at få en sjov og aktiv oplevelse. Klubbens medlemmer og trænere er til stede for at give tips og vejledning.

Artiklen fortsætter under annoncen

Søndag den 19. januar kl. 13:00: En eftermiddag med jazzklassikere
New Orleans Jazz Sønderborg præsenterer det professionelle seksmands jazzorkester Riverside City Band. Bandet spiller traditionel jazz inden for dixieland og swing og henter inspiration fra jazzikoner som Louis Armstrong All Stars, Kid Ory og Sidney Bechet.

Tag del i weekendens begivenheder og få en aktiv og kulturel oplevelse i Sønderborg. Du kan finde flere arrangementer i Sønderborg i vores ‘DET SKER’ sektion øverst på siden. God weekend.

Artiklen fortsætter under annoncen

Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.

18. februar 2025 Debat, Samfund, Sønderborg

Læserindlæg: SONFOR mangler åbenhed – en lukket fest for de få?

18. februar 2025 Debat

Jørgen Jørgensen, Nordborg og medlem af SF-Sønderborg, skriver Læserindlæg: De sidste par dage har der i offentligheden været en meningsudveksling mellem lokale borgere og Sonfor om overløb af kloakvand til en bæk ved Surløkke. Forurening er selvfølge ikke godt, og må ikke ske. Direktøren for Sonfor har derfor forsvaret sin virksomhed. Men hvem er Sonfor […]

Læs mere...