Søndag den 6. august kl. 16.00 er der orgelkoncert i Sct. Marie Kirke, som kirkens organist, Julian Mallek, spiller under mottoet ’Te Deum laudamus – Herre Gud, vi lover dig’.
Koncertprogram består af et udvalg af stykker af forskellige komponister fra forskellige epoker. Koncerten begynder med et præludium i F-dur af Franz Tunder, efterfulgt af Allegro fra sonaten i F-dur af Carl Philipp Emanuel Bach. Dette efterfølges af Adagio og Rondo, Allegretto, fra en koncert i F-dur af Johann Christian Heinrich Rinck. Derefter en Canzona i G-dur og Te Deum laudamus af Dieterich Buxtehude. Programmet afsluttes med nogle musikstykker af Johann Sebastian Bach, herunder Adagio og Allegro fra Triosonaten i Es-dur og præludium og fuga i G-dur, skriver Sct. Marie Kirke.
Julian Mallek er uddannet fra musikkonservatorierne i Leipzig, Wien, Lübeck, og Hamborg. Han har erhvervserfaring som organist og kantor i Lübeck, Hamborg og Preetz. Desuden spiller han orgelkoncerter i hele Europa som solist og akkompagneteur.
Siden 2021 er Julian Mallek organist ved Sct. Marie Kirke.
Der er fri entré.
















