Parkinson-patienter bokser sig til mere livskvalitet

5. maj 2022 Samfund

Som en del af udvalgsmødet i Sundhedsudvalget onsdag, var udvalgsmedlemmer en tur i Sønderborg bokseklubs træningslokale i kælderen i Dybbølhallen, hvor Parkinson-foreningen også træner.

“Grace Heim kendte til, at boksetræning gør livet bedre for Parkinson-patienter, fordi hun var kick-bokser, da hun boede i USA – og det er hende, der fik træningen op og stå i Sønderborg”, sagde boksetræner Poul Christensen til udvalgsmedlemmerne, som selv fik fornøjelsen af en gang træning.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det viser sig, at hård fysisk træning gavner og i boksning bruger man hele kroppen og man laver krydsbevægelser”, sagde han.

“Gennem træningen bevarer man livskvaliteten og man lever bedre. Det er sådan, at hvis ikke en Parkinson-patient gør noget, så bliver der hurtigt brug for en kørestol”, sagde træneren og tilføjede:

“Træningen sætter tempoet i sygdommen ned – men den helbreder ikke”.

Du kan SE BILLEDER HER.

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk