Plejehjem i Sønderborg inviteres til guidet rundvisning på WoodSculpture

WoodSculpture giver ældre en unik kunstoplevelse ved havnen. Arkivfoto

WoodSculpture giver ældre en unik kunstoplevelse ved havnen. Arkivfoto

19. maj 2025 Kultur Skrevet af: Michael Kjær

Der er lagt op til kunstnerisk hygge og nærvær, når træskulpturfestivalen WoodSculpture på Slotskajen i Sønderborg åbner pladsen for kommunens plejehjem og -centre. I dagene 16. til 19. juni 2025 inviteres beboere og personale på en særlig rundvisning med kaffe og småkager – alt sammen i festivalens unikke, kreative rammer.

WoodSculpture er en årligt tilbagevendende begivenhed, hvor internationale kunstnere forvandler massive træstammer til imponerende skulpturer. Festivalen er kendt for sin særlige stemning, de spektakulære værker og muligheden for at opleve kunstnerne i arbejde tæt på.

Artiklen fortsætter under annoncen

I år får Sønderborg Kommunes ældste borgere nu en ekstraordinær mulighed for at blive en del af den kreative energi på pladsen. Elever fra FGU Sønderborg står klar som guider og hjælpere og vil tage imod gæsterne fra kommunens plejehjem og -centre med varme og begejstring.

Eleverne vil under rundvisningen fortælle om de deltagende kunstnere, deres baggrund og den proces, der ligger bag skabelsen af de store træskulpturer og efter rundvisningen inviterer WoodSculpture på en kop kaffe og en småkage, så der er tid til at nyde stemningen, udsigten til havnen og samværet med hinanden.

Artiklen fortsætter under annoncen

Tilbuddet er gratis, men kræver tilmelding. Plejehjem og -centre, der ønsker at deltage, kan kontakte Ditte Nim Andersen på e-mail [email protected] eller telefon 2446 8350 for at aftale tid og detaljer.

WoodSculpture 2025 finder sted fra 15. til 21. juni 2025 på Slotskajen foran Sønderborg Slot. Her kan publikum dagligt opleve de internationale kunstnere i færd med at skabe skulpturer under åben himmel. Årets tema er natur og vores relation til naturen, og publikum inviteres med ind i både refleksion og forundring.

5. juni 2026 Politik, Debat, Nordborg, Samfund

Læserindlæg: Hvorfor er en advokatundersøgelse mere kontroversiel end varmepriserne?

5. juni 2026 Politik

Janne Wølke Friis Søgnen, Liberal Alliance, Sønderborg, skriver: Læserindlæg: Hvem bekymrer sig om hvor borgerne skal finde pengene? Ved byrådsmødet den 28. maj blev tonen sat fra start med et stærkt og personligt indlæg fra Helge Nielsen fra Nordals. Han er én blandt rigtig mange borgere, der i disse måneder oplever markante stigninger i varmepriserne fra […]

Læs mere...