Privatpasningsordningsdag med leg, læring og blå blink i Hørup

Sirener, vandstråler og små brandfolk i aktion i Hørup. Privatfoto

Sirener, vandstråler og små brandfolk i aktion i Hørup. Privatfoto

30. maj 2025 Samfund Skrevet af: Michael Kjær

Onsdag summede Hørup af liv og latter, da den årlige Privatpasningsordningsdag løb af stablen – en festlig tradition, hvor områdets private børnepassere sætter fokus på læring, leg og fællesskab.

Det er en fast tradition hvert år, at både Børnehuset Edderkoppen, Randi’s Børnepasning og – i år – også gæster fra Brumbassen i Sønderborg afholder Privatpasningsordningsdag. Dagen blev en stor oplevelse for både børn og voksne.

Artiklen fortsætter under annoncen

Med pyntede barnevogne og forventningsfulde smil marcherede de små i optog gennem byen, flankeret af brandbiler, som ledte vejen til byens brandstation og Hørup Frivillige Brandværn. Her ventede en spændende verden af blå blink, branddragter og vandstråler.

”Det er en helt særlig dag for børnene – de har glædet sig i ugevis. De får lov at opleve noget helt konkret og lærerigt, samtidig med at det bare er sjovt og trygt”, fortæller Randi Grav Jacobsen fra Randi’s Børnepasning.

Artiklen fortsætter under annoncen

På brandstationen fik børnene mulighed for at se brandbilerne tæt på, høre sirenerne og endda prøve at sprøjte med vand – selvfølgelig under kyndig vejledning af de rigtige brandmænd. Der blev også plads til en tur i brandbilen og masser af spørgsmål om det vigtige arbejde som brandmand.

Efter alle de spændende oplevelser blev dagen rundet af med en fin brandbuffet, som de private børnepassere havde medbragt – og som prikken over i’et modtog hvert eneste barn et diplom, overrakt af en ægte brandmand.

Artiklen fortsætter under annoncen

”Vi har også øvet at sige 112, og i år har børnene endda taget ’kørekort’ til minibandbil”, fortæller Kate fra Børnehuset Edderkoppen og sender samtidig en stor tak til brandmændene:

”De tog så godt imod de små og gjorde dagen uforglemmelig. Det er med til at gøre læring sjov og nærværende – og give børnene en oplevelse, de vil huske længe”.

Privatpasningsordningsdagen er kulminationen på et helt tema i maj måned, hvor der er blevet leget brandmand i haverne, malet hjelme og bluser og sunget sange om brandsikkerhed og brandalarmer.

Artiklen fortsætter under annoncen

Du kan se flere billeder fra Privatpasningsordningsdag på SønderborgNYTs Instagram.

5. juni 2026 Augustenborg, Kultur

Genskabelsen af Hertugernes Augustenborg kræver mere end flotte plancher

5. juni 2026 Augustenborg

Borgerne i Augustenborg bakker op om visionen om at genskabe den historiske hertugby, men tålmodigheden skal hjælpes på vej af synlige resultater. Det stod klart, da borgere, projektfolk og repræsentanter fra kommunen torsdag mødtes i Kultursalen torsdag aften for at drøfte resultaterne af en omfattende spørgeundersøgelse og få en status på det ambitiøse projekt Hertugernes […]

Læs mere...