På det ekstraordinære møde i Regionsrådet fredag besluttede et flertal af regionsrådsmedlemmerne, at BIOS beholder kontrakten på ambulancekørsel, oplyser TV SYD.
Men nu vil Enhedslistens regionsrådsmedlem Vibeke Syppli Enrum se dokumentation for, at det vil være alt for dyrt at droppe BIOS.
Enhedslisten føler sig nemlig ikke overbevist om at beslutningen om at lade BIOS fortsætte, er taget på et ordentligt grundlag.
Ifølge Vibeke Syppli Enrum blev der på regionsrådsmødet stort set kun givet mundtlige oplysninger, men hun kræver nu skriftlig dokumentation for, at det vil koste regionen 350 millioner kroner i erstatning til BIOS.
Samtidig vil Enhedslisten se dokumentation for, at regionen får en ekstra regning på 90 millioner kroner årligt, hvis Falck midlertidigt overtager ambulancekørslen.