Der er løbet meget vand gennem åen, siden den altid aktuelle og utøjlede standupkomiker sidst var på landevejene. ’Miraklet’ bliver hans ellevte onemanshow og en eksplosiv blanding af skarp satire, hylende morsomme observationer, publikumsinddragelse og dybe refleksioner over både egne oplevelser og tidens største spørgsmål.
Jan Gintberg er en af Danmarks mest produktive og folkekære komikere. Siden debuten for over 30 år siden har han været kendt for at blande samfundssatire med skæve betragtninger fra hverdagen.
Mange husker ham fra DR-programmet ’Gintberg på kanten’ og fra en lang række populære standup-shows – senest ’Død eller leende’ fra 2021, hvor en personlig nærdødsoplevelse satte rammen. I ’Miraklet’ deler Jan Gintberg ud af historier fra sin opvækst med en psykisk syg mor og går tæt på temaer som identitet, tro, alder, kønsdebatter og generationskløfter.
Publikum kan forvente en tempofyldt aften med improvisation, skæve vinkler og sylespidse stikpiller til den danske selvforståelse, leveret med det overskud og nærvær, han er kendt for.
Fredag den 24. oktober 2025 klokken 19:00 optræder Jan Gintberg med Miraklet på Sønderborg Teater.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.




















