Snart pant på tyske sodavands- og øldåser

Arkivfoto
Arkivfoto
30. april 2015 Erhverv Skrevet af: Ole Kæhler

Tørstige danskere kan godt begynde at forberede sig på at skulle betale pant for øl- og sodavandsdåser, som købes lige syd for den dansk-tyske grænse.

Den slesvig-holstenske miljøminister, Robert Habeck, fremlagde nemlig onsdag et nyt dåsepantsystem, som kan blive indført i grænsesupermarkederne, skriver Flensborg Avis.

Lige nu betaler danskerne ikke pant på dåser købt på en smal stribe jord lige syd for den dansk-tyske grænse, hvilket medfører tusindvis af danske øl- og sodavandsshoppere syd for grænsen hvert år.

Artiklen fortsætter under annoncen

Men nu foreslår Robert Habeck, at det danske pantsystem fremover også skal bruges til de dåser, som danskerne køber i grænsehandlen.

Adskillige danske ministre har i årevis kæmpet for at få Tyskland til at droppe undtagelsen om pantfri dåser i grænsehandlen, mens man fra tysk side har været bange for at miste de mange job, som findes i tilknytning til den livlige grænsehandel, skriver Flensborg Avis.

Men nu ønsker tyskerne alligevel at opkræve pant på dåserne – en pant, som danskerne kan få tilbage ved at aflevere dåserne hjemme i Danmark.

Artiklen fortsætter under annoncen

16. januar 2025 DET SKER, Kultur, Sønderborg

Jazz, squash og symfoni: Sønderborg kalder på dig i weekenden

16. januar 2025 DET SKER

Sønderborg byder på en række spændende arrangementer i weekenden. Husk, du kan altid sende et arrangement til os, så skriver vi om det. Send til [email protected]. Fredag den 17. januar kl. 19:00: Oplev ‘Verdensstjerner i Sønderborg’ Sønderjyllands Symfoniorkester byder på en uforglemmelig koncert med dirigent Alevtina Ioffe og den verdensberømte cellist Daniel Müller-Schott. Begivenheden markerer […]

Læs mere...