Socialdemokratiet spurgte borgerne: Hvilke politikområder optager jer?

14. marts 2023 Politik
Erik Lorenzen og Desalegn Tufa fra Socialdemokratiet. Foto: Ole Kæhler
Erik Lorenzen og Desalegn Tufa fra Socialdemokratiet. Foto: Ole Kæhler

Socialdemokratiet i Sønderborg-kredsen havde i weekenden arrangeret en politisk undersøgelse for at finde ud af, hvad borgerne i Sønderborg kommune har størst fokus på lige nu. Undersøgelsen skete i weekenden på partiets stand på Forårsmessen i SFS-hallen. Messen var den første forårsmesse siden 2019, hvor der blev lavet en lignende undersøgelse.

I lighed med resultaterne ved messen i 2019 var det sundhedsområdet og social- og ældrepolitikken, der havde størst fokus hos messegæsterne. Men også miljø- og klimapolitik er der stor fokus på. Størst var imidlertid stigningen i fokus på forsvars- og sikkerhedspolitik, hvilket dog var ventet på grund af krigen i Ukraine, skriver partiet i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Formand for Sundhedsudvalget i Sønderborg kommune, Didde Lauritzen, siger i forbindelse med resultatet af undersøgelsen:

”Sundheds-, social- og ældreområdet samt klima og miljø, er blandt de temaer, de fleste af deltagerne i undersøgelsen har peget på. Det er vi glade for, idet det flugter rigtig godt med vores egne prioriteter i socialdemokratiet”.

I Sønderborg Kommune går vi forrest i forhold til den grønne omstilling. Siden 2007 har vi arbejdet for at nå nullet i 2029, og med den masterplan, som vi vedtog i sidste byrådsperiode, tror vi på, at vi når i mål.

Artiklen fortsætter under annoncen

Ældre- og socialområdet er under massivt pres i disse år. Borgerne bliver – heldigvis – ældre, og har i stigende grad behov for velfærdssamfundets hjælp. Den udfordring skal vi kunne imødekomme – også i Sønderborg. På det sociale område vokser udgifterne og behovet for hjælp markant, og meget hurtigt. Det er ikke en udfordring, vi kan løfte alene. Det kræver ressourcer og grundlæggende forandringer fra Christiansborg, skriver socialdemokraterne

”Også vores sundhedsvæsen er under pres. Vi arbejder tæt sammen med sygehus Sønderjylland og psykiatrien om at styrke overgange og behandlingsforløb. Vi har hele tiden fokus på den tidlige forbyggende indsats, og arbejder aktivt for at sikre mere lighed på sundhedsområdet”, siger Didde Lauritzen.

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk
2. april 2023 Samfund, Sønderborg

Skal Sønder Havnegade være lukket for trafik i to, tre eller fire måneder?

2. april 2023 Samfund

Den 11. april lægger forvaltningen tre lukkeperiode-muligheder på bordet i Teknik, By og Boligudvalget og så er opgaven for de folkevalgte at blive enige om, hvilken af dem, som de synes, er den bedste for sønderborgerne og alle sommerens turister. Lukkeperiode 1. juni-1. september Sønder Havnegades lukning forlænges med én måned, hvorved vil den tidlige […]

Læs mere...