Der venter en stor fællessangaften, når Idrætshøjskolen Sønderborg inviterer sangglade sønderborgere til at synge sammen den 27. november 2025. Aftenen byder på fem kvarter med sang og fortælling, hvor Rasmus Skov Borring fører publikum gennem både velkendte og nyere sange fra Højskolesangbogen.
Undervejs deler han ud af sit arbejde med den danske sangskat og fortæller om syngende fællesskaber, kultur og de mange års samarbejde med digteren Jens Rosendal.
Rasmus Skov Borring er kendt som pianist, komponist og foredragsholder og har gennem årene markeret sig som en central stemme i formidlingen af fællessang. Han står bag flere albumudgivelser, bogen ‘Er der steder hvor sandheden synger’ og er komponisten bag sangen ‘Gi’ os lyset tilbage’, som findes i Højskolesangbogen.
Efter sangen kan deltagerne købe en øl, vand eller en kop kaffe og blive siddende et øjeblik, så stemningen kan lande, før aftenen runder af.
Arrangementet finder sted torsdag den 27. november 2025 klokken 19:00 i Frihedshallen på Idrætshøjskolen Sønderborg. Tilmelding sker via Idrætshøjskolens hjemmeside.
Hvis du ønsker, at et arrangement bliver omtalt på SønderborgNYT, så send tekst og billede til [email protected], og vi deler det med vores læsere.



















