Sønderborg-talent skriver kontrakt med Sønderjyske Fodbold

Sønderborgs fodboldhåb får treårig kontrakt. Pressefoto

Sønderborgs fodboldhåb får treårig kontrakt. Pressefoto

20. maj 2025 Sport Skrevet af: Michael Kjær

Den 18-årige offensivspiller Albert Rrahmani fra Sønderborg har taget et stort skridt i sin fodboldkarriere, da han underskrev en treårig kontrakt med Sønderjyske Fodbold, som løber frem til sommeren 2028.

Den talentfulde angriber, der tidligere har spillet for klubbens samarbejdsklubber FC Sønderborg og Sønderborg Boldklub, fik sin førsteholdsdebut allerede som 17-årig i en pokalkamp mod Solrød i efteråret – en kamp, hvor han også kom på måltavlen. Siden da har han været en del af kamptruppen i Superligaen to gange i det nuværende kvalifikationsspil. Med rødder i Kosovo har Rrahmani også repræsenteret det kosovanske U19-landshold i 2024.

Artiklen fortsætter under annoncen

“Det er altid glædeligt, når en af vores egne akademispillere viser sig så godt frem, at de gør sig fortjent til en kontrakt med førsteholdet. Det er et stort skulderklap til alle trænere og tidligere samarbejdsklubber og ikke mindst spilleren selv”, udtaler sportschef Casper Daather og fortsætter:

“Albert Rrahmani er et stort talent, der allerede for to år siden begyndte at træne med og få kampe for førsteholdet, og på det seneste har han virkelig banket på og har fortjent været med omkring nogle af vores seneste Superliga-kampe. Han har haft et flot forløb gennem akademiet, og vi er overbeviste om, at han kan fortsætte sin gode udvikling, når han bliver en fast del af førsteholdstruppen efter sommerferien”, siger sportschefen i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Albert Rrahmani selv er både stolt og taknemmelig over sin nye kontrakt:

“Det føles helt surrealistisk. Jeg er super, super glad. Det er noget, jeg har drømt om i al den tid, jeg har været i Sønderjyske Fodbold. At det går i opfyldelse i dag, det er kæmpe stort for mig og min familie. Jeg ser frem til at blive en fast del af førsteholdet i næste sæson, og det vil være med til at udvikle mig yderligere, når jeg kan være med på træningsbanen hver eneste dag. Nu skal jeg ud at bevise, hvad jeg kan, og så skal jeg være klar, når det en dag er mig, der får chancen for at komme ind her på Sydbank Park”, siger Albert Rrahmani.

Artiklen fortsætter under annoncen

Albert Rrahmani får trøje nummer 29 i Sønderjyske Fodbold.