Sønderborgs mestre blev hædret

8. april 2016 Sundeved

Disse udøvere har vundet et Danmarksmesterskab, et landsmesterskab eller et Jysk Mesterskab i 2015 – eller de har deltaget ved VM, EM og NM i 2015 – og de blev hædret ved et storslået arrangement i Humlehøjhallen fredag aften.

Sønderborg Kettlebell: Therry Sanchez

Sønderborg Orienteringsklub: Henrik Justesen Artiklen fortsætter under annoncen

dk/wp-content/uploads/2016/04/IMG_1231-300×200.jpg” alt=”IMG_1231″ width=”300″ height=”200″ />

hf Sønderborg: Peter Kellman, Malte Jessen, Søren

Godbersen, Per Gjelstrup Christensen*, Morten Pedersen,

Mikkel Hansen, Christopher Mazur, Lasse Nielsen, Mikkel

Vesten, Dennis Christensen, Mikkel Kjær Johannsen,

Jacob Lyck, Aaron Mensing, Leif Einspannier, Nikolaj

Kristensen, Frederik Babendererde, Dzemal Dedic, Martin Ulriksen Grau

Sønderborg Kajakklub: Nielse Jørgensen, Claus Johansen

Dance All Over: Joanna Berg Vestergaard, Helena-Marie Christensen

Vidar Atletik: Mathias Clausen, Cecilie Vohs, Pernille Wrang

Sønderborg Fremad: Mikkel Sandhøj Jørgensen, Edin Zdero,

Visar Aliti, Lukas Jessen, Mikkel Ohlsen Hansen, Jacob

Steensbeck-Vest, Nicolai Steensbeck-Vest, Mads Peter

Østergaard, Esben Hansen, Jesper Nielsen

Gråsten Idræt- og gymnastik: Santhavi Karunanithy,

Freja Lønholm, Eskil J. Kraack, Lucas L. Søvang, Else Amlund

Dartklubben Fluen: Janni M. Larsen

IF Posten: John Schmidt

Lysabild Skytte- og Gymnastikforening, atletik: Jonas Bonde

Sundeved Rideklub: Inga Clausen, Linda Warming,

Tove Lausten, Henrik Hedegaard, Povl Jørgensen, Pia Petz,

Tina Callesen, Helle Hissel, Hary Clausen

Gråsten Karate Klub: Mads Zanchetta Bertelsen*

Dybbøl Badminton: Mathilde Andreasen

Sønderborg Bueskyttelaug: Christoffer Kristensen, Sabrina Andersen, Lis Lassen, Mads Kristian Dall, Hans Lassen

Augustenborg Badmintonklub: Mads Hjuler Jensen

Nord-Als Minigolf: Niclas Hansen

Sønderborg Motor Club: Stefan Kjer Olsen, Thomas Kjer

Olsen, Kim Jakobsen, Andreas Krogh Jensen

BK Alsia: Sille Buch

Dybbøl IU, Fodbold: Katrine Sørensen, Christina

Jørgensen, Pernille Christensen, Mia Madsen,

Malene Duus, Malene Hviid, Sofie Ebsen

Sønderborg Handicap Idræt: Annette Langhoff, Henning

Nielsen

Nordals Motorsport: Mads Sjøhom

Als Gokart Klub: Simon Solmer Jepsen, Mads Iskov Friis

Sønderborg Tennis Klub: Nanna Gramstup Thomsen, Christine

Carlsen Schmidt, Christian Andersen, Andreas Wejs

Svømmeklubben Sønderborg: Camilla Liné, Ellen Jensen,

Aksel Munksgaard-Ottosen, Emil Winther, Jeppe Vestergaard

Jensen, Philip Ravn Andersen, Simon Perzynski, Steffen

Skipper PedersenIMG_1250

Sønderborg Yacht Club: Kenneth Frederiksen, Charlotte Bjerg

Lorenzen, Jacob Jungersen Hansen

Sydals Håndbold Klub: Susanne Callesen, Dorte Wehl, Laila

Hansen*, Jette Hansen, Tanja Larsen, Winnie Nielsen, Louise

Düwel, Marion Hymøller, Tove Wehl

Badmintonklubben Blans Sundeved: Louise Villesen

Skrevet af: Ole ole@sonderborgnyt.dk